Facebook icon
  • Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

Białystok w czerwonej strefie

Dodana: 16.10.2020 13:27

Największe miasta w Polsce i 152 powiaty od soboty (17 października) znajdą się w czerwonej strefie. Wśród nich – także Białystok. Ta decyzja rządu oznacza, że czekają nas nowe, większe obostrzenia sanitarne.

Na stronie www.gov.pl zostały opublikowane zaktualizowane zasady bezpieczeństwa obowiązujące ze względu na epidemię koronawirusa.

Od 10 października Białystok znajdował się w strefie żółtej. Teraz to się zmieni. W związku z gwałtownym wzrostem zakażeń wirusem COVID-19 w ostatnich dniach, Białystok od najbliższej soboty będzie objęty strefą czerwoną, najbardziej zagrożoną. W związku z tym dotychczasowe zasady postępowania zostają zaostrzone.

– Apeluję do mieszkańców Białegostoku – bądźcie rozważni, dbajcie o siebie i innych, stosujcie się do zaleceń. Sytuacja jest naprawdę poważna i musimy robić wszystko, co możliwe, aby uchronić się przed zakażeniem – mówi prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.  

Nowe obostrzenia rządowe oznaczają zasadniczą zmianę w funkcjonowaniu szkół ponadpodstawowych i uczelni wyższych – nauczanie zdalne, z wyjątkiem zajęć praktycznych. Rząd zaapelował też do pracodawców, aby umożliwili swoim pracownikom pracę zdalną, jeśli tylko to jest możliwe. Wszyscy, którzy nie muszą opuszczać swoich mieszkań, a zwłaszcza seniorzy, powinni zostać w domu. W placówkach handlowych będą obowiązywały ograniczenia klientów w zależności od wielkości sklepu (o powierzchni do 100 m2 – 5 osób na kasę, powyżej 100 m2 powierzchni – 1 osoba na 15 m2).

Organizowanie imprez sportowych z udziałem publiczności jest zakazane, od 19 października zakaz dotyczy też imprez okolicznościowych – na przykład wesel. Wydarzenia kulturalne mogą się odbywać przy zachowaniu limitu 25% obłożenia obiektu. Takie samo ograniczenie obowiązuje w kinach.   

W związku z tym Białostocki Ośrodek Sportu i Rekreacji, jak i Stadion Miejski, na terenie swoich obiektów nie zorganizują wydarzeń sportowych z udziałem publiczności. Między innymi na lodowisku BOSiR w dniach 16-18 października bez publiczności odbędą się Mistrzostwa Polski w short-tracku, a na stadionie w sobotę – mecz Jagiellonii z Lechem.

Białostocki Ośrodek Kultury będzie realizował zaplanowane zadania w kinie Forum z zachowaniem wszelkich obowiązujących reżimów sanitarnych (m.in. festiwal „Ciekawi Świata”, „Filmowe Podlasie”). Pozostałe miejskie placówki kultury zamierzają przenieść część wydarzeń do internetu (streaming, online). Wstrzymane będą działania edukacyjne (spacery, warsztaty) oraz wernisaże z udziałem publiczności, które zostaną zmienione na formy online. Białostocki Teatr Lalek również przejdzie na działalność online – wystawy, czytania będą udostępniane bezpłatnie. Spektakle oraz warsztaty teatralne online będą  płatne.

W restauracjach i ogródkach może być zajęty co drugi stolik i mogą być one czynne tylko do godz. 21.00. Później można zamawiać tylko jedzenie na wynos. Klienci muszą zakrywać nos i usta od momentu wejścia do lokalu do czasu zajęcia miejsca przy stoliku, obsługa – przez cały czas.

Trudniej będzie z aktywnością sportową, bo baseny, siłownie, aquaparki zostają zamknięte.   

W zgromadzeniach publicznych może brać udział do 10 osób. Natomiast w kościołach – 1 osoba na 7 m2 powierzchni. W komunikacji miejskiej pasażerowie mogą zajmować do 30% wszystkich miejsc – siedzących i stojących.  

W przestrzeni publicznej obowiązuje oczywiście zasłanianie nosa i ust.

Anna Kowalska

Tekst alternatywny do grafiki z wytycznymi w czerwonej strefie

rozmiar: 13,48 KB DOCX pobierz
Do góry