Facebook icon
  • Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

Białystok upamiętnił bohaterów AK

Dodana: 15.02.2021 11:41

Prezydent Miasta Białegostoku uhonorował 79. rocznicę utworzenia Armii Krajowej – największej podziemnej organizacji zbrojnej na ziemiach polskich i w całej okupowanej przez Niemców Europie.

Armia Krajowa utworzona została na bazie struktur działającego już od 1939 roku Związku Walki Zbrojnej na podstawie rozkazu z 14 lutego 1942 roku, wydanego przez gen. Władysława Sikorskiego jako Naczelnego Wodza Polskich Sił Zbrojnych. Z czasem w jej skład weszły również inne, mniejsze organizacje. Jak się szacuje, liczebność tej największej europejskiej podziemnej armii sięgała 390 tysięcy żołnierzy. AK stanowiła integralną część Polskiego Państwa Podziemnego.

Mijającą w niedzielę rocznicę upamiętniły władze Białegostoku. W imieniu prezydenta miasta kwiaty pod pomnikiem „Żołnierzom Armii Krajowej” przy ul. J. Kilińskiego oraz pomnikiem Danuty Siedzikówny „Inki” złożył zastępca prezydenta Przemysław Tuchliński.

(TĆ)

Do góry