Facebook icon
  • Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

Białystok szczepi

Od 5 maja białostoczanie będą mogli szczepić się w pierwszym utworzonym przez Miasto Punkcie Szczepień Powszechnych – w hali sportowej Zespołu Szkół Mechanicznych przy ulicy Broniewskiego. Już teraz można rejestrować się na szczepienia poprzez kontakt telefoniczny, e-mail czy SMS.

W rządowym Systemie Dystrybucji Szczepień zarejestrowane zostało pierwsze zamówienie na 4 200 szczepionek (3 600 sztuk – Moderna i 600 sztuk – Pfizer). Szczepionki do punktu przy ulicy Broniewskiego mają dotrzeć 4-5 maja. Od 5 maja planowane są pierwsze szczepienia zarejestrowanych białostoczan. Rejestracja na szczepienie w „Mechaniaku” możliwa jest poprzez:

  • nr telefonu 507 816 804 (zgłoszenia telefoniczne od poniedziałku do soboty w godzinach 8.00-18.00)
  • e-mail: rejestracja@revitapoz.pl
  • SMS o treści „szczepienie” na numer 507 816 804

Można zarejestrować się również poprzez ogólną infolinię rządową wybierając punkt na Broniewskiego 14 (ważne: trzeba wpisać kod pocztowy 15-750)

  • telefon infolinii 989
  • e-rejestracja dostępna na stronie pacjent.gov.pl
  • SMS o treści „szczepimy się” na nr 880 333 333

Szczepienia będą odbywały się od poniedziałku do piątku w godzinach: 11.00–20.00, od soboty do niedzieli w godzinach: 8.00-20.00.

Rejestracja na szczepienia w dwóch pozostałych, utworzonych przez Miasto Białystok, Punktach Szczepień Powszechnych możliwa będzie dopiero, gdy Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych potwierdzi zarejestrowanie zamówienia szczepionek.

– Szczepienia są wielką szansą dla każdego z nas. Poddanie się szczepieniu to nie tylko dbanie o swoje zdrowie i bezpieczeństwo, ale także o bezpieczeństwo bliskich, z którymi się spotykamy oraz tych, z którymi pracujemy. Szczepionka jest dzisiaj jedyną szansą na powstrzymanie pandemii. Dlatego tak ważne jest, by zaszczepiło się jak najwięcej osób. Dzięki temu możemy wrócić do normalności, za którą wszyscy tęsknimy – powiedział prezydent Tadeusz Truskolaski.

Miasto we współpracy z podmiotami leczniczymi utworzyło trzy białostockie Punkty Szczepień Powszechnych:

  • w hali sportowej Zespołu Szkół Mechanicznych, ul. Broniewskiego
  • w budynku poradni Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego, wejście od ulicy Waszyngtona
  • w hali sportowej Szkoły Podstawowej nr 12, ul. Komisji Edukacji Narodowej

Zespoły szczepienne we wszystkich tych punktach będą szczepiły przez 7 dni w tygodniu. Zespół szczepiący stanowi lekarz oraz pielęgniarka lub ratownik.

Łącznie miasto przygotowane jest na szczepienie ponad 30 tys. białostoczan tygodniowo. Wszystko zależy jednak od tego, ile szczepionek punkty będą otrzymywać od rządu i jak wiele osób zgłosi się na szczepienia.

Miasto odpowiada za wsparcie logistyczne i wyposażenie Punktów Szczepień Powszechnych, natomiast zakłady działalności leczniczej – za sprawy medyczne (zamawianie szczepionek, rozliczanie z NFZ, sprawozdawczość).

Eliza Bilewicz-Roszkowska

Do góry