Facebook icon
  • Rynek Kościuszki w Białymstoku

Białystok przyjazny startupom

Dodana: 04.02.2020 13:19

Kategorie: Aktualności Biznes BPNT

Białystok znalazł się w czołówce miast, w których powstaje najwięcej startupów w przeliczeniu na mieszkańca. W stolicy Podlasia innowacyjnym firmom pomaga Białostocki Park Naukowo-Technologiczny. Wspiera on przedsiębiorców, naukowców, pasjonatów nowych technologii i idei. Tworzy największą w regionie społeczność startupową.

Z raportu Startup Poland podsumowującego pięć lat startupowej sceny w Polsce wynika, że na znaczeniu zyskują ekosystemy tworzone w Białymstoku i w Lublinie. To właśnie w tych dwóch miastach, nie licząc Warszawy i Wrocławia, powstaje najwięcej innowacyjnych firm w przeliczeniu na mieszkańca.

– Na startupowej mapie kraju Białystok, z roku na rok, widoczny jest coraz bardziej. Nasze startupy dostrzegane i nagradzane są w prestiżowych konkursach, rankingach o zasięgu krajowym jak i międzynarodowym. Lokalne instytucje otoczenia biznesu, uczelnie i przedsiębiorcy coraz mocniej angażują się we wspieranie startupów i ich promocję. Coraz lepiej ze sobą współpracują – powiedziała Anna Daszuta-Zalewska, dyrektor Białostockiego Parku Naukowo-Technologicznego.

To z Białegostoku pochodzi m.in. Photon Entertainment – twórca i producent Photona, pierwszego na świecie robota, który rozwija się razem z dzieckiem. Robot umożliwia naukę programowania nie tylko w rodzimych szkołach, ale także jest obecny w placówkach w m.in. Stanach Zjednoczonych, Kanadzie czy Chinach. Miasto przyciągnęło również Tysona Quicka, Amerykanina, którego startup Instapage z San Francisco (w 2018 r. pozyskał 15 mln dolarów od Morgan Stanley Expansion Capital) postanowił rozwijać się właśnie na Podlasiu.

Białostocki Park Naukowo-Technologiczny realizuje m.in. projekt platformy startowej dla nowych pomysłów „Hub of Talents 2”. Jest to program skierowany do wszystkich, którzy chcą rozwinąć swój pomysł na innowacyjny produkt lub usługę oraz przekształcić ideę w sprawnie działający i przynoszący dochody biznes. Uczestnicy projektu przechodzą przez trwającą kilka miesięcy inkubację, podczas której mogą korzystać z bezpłatnej obsługi księgowej, podatkowej i prawnej. Współpracują z menedżerem inkubacji oraz mentorami, tworząc biznesowe fundamenty swojego przedsięwzięcia. Początkujący przedsiębiorcy korzystają również m.in. ze szkoleń i warsztatów oraz wsparcia marketingowego. Najlepsze startupy mają możliwość odbycia wizyty studyjnej w Dolinie Krzemowej. Nabór do programu jest ciągły i podzielony na 8 cykli. Pierwszą turę inkubacji zakończyło 40 startupów. Przewiduje się, że przez 3 lata „Hub of Talents 2” pomoże wejść na rynek 270 innowacyjnym przedsiębiorstwom.

BPN-T jest także partnerem Samsung Inkubatora, którego działalność skupia się wokół 17 celów zrównoważonego rozwoju ONZ. To pierwsze na świecie miejsce tego typu, gdzie w bezpłatnej przestrzeni, przy wsparciu nowych technologii i ekspertów startupy tworzą rozwiązania na rzecz odpowiedzialności społecznej. Najlepsze pomysły mogą liczyć na wsparcie finansowe od Samsunga, przy zachowaniu pełnych praw do swoich koncepcji. Inkubator ten działa w przestrzeni białostockiego technoparku.

Warto wiedzieć, że BPN-T służy wsparciem zarówno startupom, jak i dojrzałym firmom, które prowadzą działalność innowacyjną. Startupom umożliwia wynajęcie powierzchni biurowej, produkcyjnej i laboratoryjnej na preferencyjnych warunkach. Ponadto oferuje usługi doradztwa oraz szkolenia w zakresie prowadzenia i rozwijania działalności gospodarczej. Organizuje i współorganizuje liczne wydarzenia branżowe, szkolenia, warsztaty i konferencje. Daje możliwość rozwijania sieci kontaktów, oferuje wsparcie promocyjne. Więcej informacji znajduje się na stronie www.bpnt.bialystok.pl.

O startupach w polskich miastach można także przeczytać na stronie www.regiony-rp-pl.

(oprac. Kamila Bogacewicz)

Do góry