• Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

Departament Komunikacji Społecznej

ul. Słonimska 1

15-950 Białystok

tel.: 85 879 79 79

opinia@um.bialystok.pl

Formularz kontaktowy

Białystok przyjazny rowerzystom

Dodana: 30.10.2018 12:48

W rankingu miast przyjaznych rowerzystom Białystok znalazł się w pierwszej dziesiątce. Zestawienie przygotował magazyn Rowertour. W oparciu o osiemnaście kryteriów oceniono czterdzieści polskich miast.

Magazyn Rowertour przygotował piątą edycję zestawienia przyjaznych rowerzystom miast. Wśród kryteriów, którymi oceniano samorządy, znalazły się m.in. łączna długość infrastruktury rowerowej w stosunku do wielkości miasta, jakość nawierzchni, długość dróg rowerowych wybudowanych w ostatnich dwóch latach. Pod uwagę wzięto także m.in. spójność infrastruktury rowerowej, liczbę stojaków rowerowych w stosunku do liczby mieszkańców, działania dla rowerzystów poza infrastrukturą rowerową, rower publiczny i jego jakość.

W rankingu miast przyjaznych rowerzystom Białystok znalazł się na siódmym miejscu, razem z Gdynią. Stolica Podlasia otrzymała ponad 40 punktów. Dwa lata temu, w tym samym zestawieniu, nasze miasto było dziewiąte.

– Z każdym kolejnym rokiem infrastruktura rowerowa w Białymstoku jest coraz lepsza. W naszym mieście mamy już ponad sto dwadzieścia trzy kilometry dróg dla rowerów powiedział prezydent Tadeusz Truskolaski. Mieszkańcy pokochali rowery, dlatego robimy wszystko, by stworzyć w mieście komfortowe warunki do bezpiecznej jazdy.

W rankingu wysoko oceniono Białystok w takich kategoriach jak m.in. długość rowerowej infrastruktury drogowej (asfaltowej) w stosunku do infrastruktury o innej nawierzchni, długość infrastruktury rowerowej wybudowanej w ostatnich dwóch latach, przyjazność centrum miasta dla rowerzystów, spójność sieci rowerowej i rower publiczny.

Sieć dróg rowerowych w Białymstoku jest systematycznie rozwijana. Nowe drogi rowerowe są budowane w taki sposób, aby łączyły się z tymi już istniejącymi w spójną sieć. W przestrzeni miejskiej montowane są stojaki rowerowe, przy szkołach – wiaty rowerowe. Ponadto o dobrej jakości infrastruktury rowerowej w mieście świadczy m.in. rosnąca z roku na rok popularność BiKeRa. W systemie zarejestrowanych jest ponad 70 tys. osób. W tym sezonie po miejskie jednoślady sięgano już ok. 660 tys. razy, a od początku funkcjonowania – 2,5 mln. Warto też wspomnieć o cyklicznych akcjach Straży Miejskiej, podczas których rowerzyści otrzymują kamizelki odblaskowe.

Więcej informacji o rankingu znajduje się na stronie www.rowertour.pl.

Kamila Bogacewicz

Do góry