• Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

Departament Komunikacji Społecznej

ul. Słonimska 1

15-950 Białystok

tel.: 85 879 79 79

opinia@um.bialystok.pl

Formularz kontaktowy

Białystok na podium

Miasto Białystok po raz kolejny wzięło udział w ogólnopolskim konkursie dotyczącym selektywnej zbiórki odpadów i recyklingu pod nazwą „Re!Generacja” polegającym na gromadzeniu opakowań typu Tetra Pak. Mieszkańcy naszego miasta zebrali 124,6 ton tego rodzaju opakowań i dzięki temu Białystok zdobył trzecie miejsce w konkursie. Przed nami były Kielce i Łódź.

Miasta biorące udział w projekcie konkurowały w zakresie poziomu selektywnej zbiórki i recyklingu kartonów po płynnej żywności – w przeliczeniu na jednego mieszkańca. Białostoczanie zebrali w ciągu trzech kwartałów – od czwartego kwartału 2021 roku do drugiego kwartału 2022 roku – 124,6 ton opakowań po płynnej żywności, czyli blisko 0,4 kg na jednego mieszkańca. Tak dobry wynik udało się uzyskać dzięki temu, że mieszkańcy Białegostoku wyrzucają opakowania wielomateriałowe do żółtych pojemników przeznaczonych na metale i tworzywa sztuczne.

Nagrodą za zdobycie trzeciego miejsca w konkursie jest ścieżka edukacyjna składająca się z pięciu tablic zamontowanych na drewnianych stelażach. Na tablicach znajdą się informacje dotyczące selektywnej zbiórki i recyklingu opakowań wielomateriałowych. Ścieżka edukacyjna zostanie zainstalowana przez organizatora konkursu w pobliżu siedziby spółki „Lech” jeszcze we wrześniu.

Akcja „Re!Gegeneracja” to ogólnopolska kampania edukacyjna, której celem jest podniesienie poziomu wiedzy i świadomości ekologicznej – szczególnie w zakresie odzysku i recyklingu wielomateriałowych opakowań. Są nimi kartony po mleku i napojach. Warto przy tej okazji wspomnieć, że PUHP Lech Sp. z o.o. przygotowuje się do uruchomienia jeszcze w tym roku  instalacji do produkcji deski kompozytowej z opakowań wielomateriałowych. W wyniku przetwarzania tych odpadów powstanie bardzo wytrzymała deska kompozytowa, która będzie mogła być wykorzystywana na przykład jako deska szalunkowa w budownictwie czy deska tarasowa. Wykorzystanie tego produktu może być jednak dużo szersze.

Opracowanie: Anna Kowalska

Do góry