• Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

Departament Komunikacji Społecznej

ul. Słonimska 1

15-950 Białystok

tel.: 85 879 79 79

opinia@um.bialystok.pl

Formularz kontaktowy

Białystok – miasto dla seniorów

Dodana: 14.09.2018 14:40

Białystok – na szczycie miast przyjaznych seniorom. Taki wynik osiągnęło nasze miasto w rankingu Gazety Wyborczej. Dotrzymuje nam kroku Toruń, a tuż za Białymstokiem plasują się Radom i Rzeszów. Działania Miasta na rzecz osób starszych przynoszą efekty i są doceniane.

Wśród działań prowadzonych w Białymstoku na rzecz seniorów jest wprowadzenie Karty Aktywnego Seniora, z której korzysta już ponad 11,4 tys. osób. W ramach realizacji tego programu prowadzona jest strona internetowa www.seniorzy.bialystok.pl, gdzie są informacje o korzyściach z programu oraz jego partnerach. Cele programu to m.in. propagowanie prozdrowotnego stylu życia, przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu seniorów i ich aktywizacja społeczna, kształtowanie pozytywnego wizerunku tej grupy mieszkańców, zachęcanie do uczestnictwa w wydarzeniach edukacyjnych, kulturalnych i sportowych. Karta Aktywnego Seniora uprawnia też do ubiegania się o specjalny bilet miejskiej komunikacji publicznej.

Oprócz tego Miasto ogłasza otwarte konkursy ofert dotyczące działań na rzecz seniorów. W 2017 roku przeznaczyliśmy na nie 210 tys. zł. Objęły prowadzenie klubu seniora na jednym z białostockich osiedli i działania na rzecz aktywizacji społecznej osób starszych. W mieście realizowany jest również program szczepień ochronnych przeciwko grypie dla mieszkańców Białegostoku po 60 roku życia na lata 2017–2020. Z programu skorzystało do tej pory 3 275 seniorów.

W naszym mieście funkcjonuje Rada Seniorów, która pełni rolę doradczą i opiniotwórczą. Innym działaniem skierowanym do osób starszych jest wydanie poradnika „Miasto dla Seniorów. Seniorzy dla Miasta”. Organizujemy też konkurs „Miejsce przyjazne seniorom”. W Białymstoku rozpowszechniana jest również akcja „Pudełko życia”, której celem jest zapewnienie szybkiego wsparcia w sytuacji zagrożenia zdrowia i życia. W ramach akcji mieszkańcom przekazano ok. 8 tys. pudełek.

Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie prowadzi w swoich strukturach Klub Seniora, organizuje ponadto liczne imprezy integracyjne, np. majówki, Klubowy Dzień Seniora, andrzejki, spotkania opłatkowe. W mieście działają prężnie Uniwersytet Trzeciego Wieku i Uniwersytet Zdrowego Seniora. W Centrum Aktywności Społecznej odbywają się spotkania ze starszymi białostoczanami, organizowane przez organizacje pozarządowe.

         W tym roku po raz pierwszy w Białymstoku jest realizowany projekt „Zwiększenie poczucia bezpieczeństwa seniorów”. Koordynacją tego projektu zajmuje się stowarzyszenie Hektor, które zleca fachowcom lub wolontariuszom usługi w domach starszych ludzi. Na realizację tego zadania do końca roku Miasto przeznaczyło 42 tys. zł. Seniorzy mogą korzystać bezpłatnie z pomocy „złotej rączki”. Fachowiec dokonuje drobnych napraw domowych, które mogą sprawiać trudność osobom starszym, schorowanym, niepełnosprawnym. Akcja cieszy się dużym zainteresowaniem seniorów – miesięcznie zgłaszanych jest kilkadziesiąt interwencji.

Miasto wspiera osoby starsze na różne sposoby. Stwarza komfortowe warunki do aktywności i integracji wielopokoleniowej. Wzmacnia w seniorach poczucie, że są ważni i potrzebni.   

Agnieszka Błachowska

Do góry