• Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

Departament Komunikacji Społecznej

ul. Słonimska 1

15-950 Białystok

tel.: 85 879 79 79

opinia@um.bialystok.pl

Formularz kontaktowy

Białystok liderem wśród samorządów walczących z grypą

Dodana: 17.09.2015 15:16

Kategorie: Aktualności Zdrowie

Miasto Białystok otrzymało tytuł „Samorządowego Lidera Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy”

Wśród 15 uhonorowanych tytułem lidera miast i gmin w akcji promującej walkę z grypą znalazło się Miasto Białystok. Dzięki temu wyróżnieniu doceniono nasze działania realizowane w ramach programu zdrowotnego z zakresu profilaktyki grypy. Białystok jak i inne samorządy terytorialne odpowiedzialnie traktują obowiązki dotyczące opracowywania i realizowania programów zdrowotnych. Corocznie w Polsce wdrażanych jest ich kilkaset. Aktywności podjęte przez nagrodzonych w zakresie profilaktyki grypy mają szansę w przyszłości przyczynić się do popularyzacji szczepień przeciw grypie. Działania te mobilizują również inne jednostki samorządu terytorialnego do wdrażania projektów walki z grypą.

– Przypominamy, że do 30 listopada 2015 r. z bezpłatnych, profilaktycznych szczepień mogą skorzystać białostoczanie powyżej 60 roku życia – zastępca prezydenta Białegostoku Robert Jóźwiak. – Na realizację tych profilaktycznych szczepień przeciwko grypie w tym roku przeznaczono 164 tys. zł z budżetu miasta.

15 września 2015 r. w Warszawie na VII Dorocznej Debacie Flu Forum przyznano tytuły „Samorządowego Lidera” oraz „Eksperta w profilaktyce grypy”. Eksperci Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy w tym roku przyznali aż 27 wyróżnień. Tytuł Eksperta w profilaktyce grypy otrzymało 11 miast (Częstochowa, Kielce, Kraków, Łódź, Płock, Radom, Rawa Mazowiecka, Rzeszów, Skierniewice, Warszawa, Wrocław) i jedna gmina (Wołomin). Tytuł Lidera, poza Białymstokiem, otrzymały takie miasta jak: Chorzów, Ełk, Góra Kalwaria, Grójec, Józefów, Karczew, Konstancin-Jeziorna, Marki, Piaseczno, Poznań, Sieradz, Tarnobrzeg oraz gminy: Lesznowola i Michałowice.

Warto podkreślić, że dzięki programom realizowanym przez samorządy co roku w całej Polsce zostaje zaszczepionych ok. 200 tys. osób, szczególnie seniorów, dzieci i chorych przewlekle. Ogólnopolski Program Zwalczania Grypy jest inicjatywą społeczną niezależnych ekspertów medycznych. Celem Programu jest poprawa wyszczepialności przeciw grypie, zwłaszcza wśród pacjentów z grup ryzyka oraz informowanie Polaków o zagrożeniach związanych z grypą i jej powikłaniami.

Organizatorem Społecznej Kampanii Informacyjnej powstałej w ramach Programu jest Instytut Oświaty Zdrowotnej Fundacja Haliny Osińskiej. Działania skierowane są do środowiska medycznego, opinii publicznej, samorządu oraz do pracodawców. Przedsięwzięcie spotkało się z aprobatą najważniejszych instytucji działających na rzecz poprawy zdrowia publicznego, wielu organizacji zrzeszających lekarzy, pracodawców, związki samorządów i towarzystwa medyczne. W działania Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy zaangażowali się również eksperci medyczni, liderzy opinii, ludzie nauki, kultury oraz biznesu. Więcej informacji znajduje się na stronach www.opzg.pl oraz www.grypoodporni.pl.

Do góry