Facebook icon
  • Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

Białystok dba o seniorów

Dodana: 22.10.2020 15:24

Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Białymstoku szuka wolontariuszy, którzy w czasie epidemii wyręczą seniorów w robieniu zakupów. Osoby starsze, które często zmagają się z różnego rodzaju schorzeniami, są grupą szczególnie zagrożoną w czasie pandemii koronawirusa. Powinni unikać miejsc zatłoczonych i jeśli nie muszą wychodzić, powinni zostać w domu. 

W związku z sytuacją epidemiczną w Białymstoku oraz wzrastającą liczbą zakażeń koronawirusem, Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie (MOPR) poszukuje wolontariuszy chętnych do pomocy w zrobieniu i dostarczeniu zakupów (żywności, leków, środków higieny) seniorom i osobom potrzebującym.

Osoby pełnoletnie zainteresowane wolontariatem mogą zgłaszać się do Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Białymstoku (ul. Icchoka Malmeda 8) telefonicznie: 85 732 26 26 lub e-mailowo: sekretariat@mopr.bialystok.pl.

– Dziękujemy pierwszym chętnym, którzy zgłosili się do świadczenia takiej pomocy. Mamy nadzieję, że takich osób będzie więcej, bo wiele starszych, samotnych osób potrzebuje pomocy. Dbajmy o naszych seniorów, o ich zdrowie i bezpieczeństwo – powiedział zastępca prezydenta Przemysław Tuchliński

Procedura przygotowania wolontariuszy potrwa kilka dni. Osoby te przejdą szkolenie z zakresu BHP, MOPR podpisze również z wolontariuszami umowy.

Wychodząc naprzeciw potrzebom osób starszych organizacja współpracująca z Miastem Białystok – Caritas Archidiecezji Białostockiej – uruchomiła telefon zaufania dla seniorów. Pomoc ta jest skierowana do osób starszych, które czują się samotne, mają wątpliwości, jak przetrwać okres odosobnienia, potrzebują wsparcia lub porady.

Specjalista pomocy psychologicznej i interwencji kryzysowej dyżuruje pięć dni w tygodniu, od poniedziałku do piątku w godzinach 10.00–14.00, pod numerem telefonu 601 477 818.

Ponadto białostoczanie powyżej 60 roku życia po raz kolejny korzystają z bezpłatnych szczepień przeciwko grypie. Na ten cel Miasto przeznaczyło w tym roku około 190 tys. zł. Ta kwota wystarczy na zaszczepienie prawie 3,5 tys. osób, z czego około 2900 już otrzymało szczepionkę.

Zainteresowani seniorzy umawiali się bezpośrednio w placówkach, z którymi Miasto podpisało umowę. Do tej pory do przychodni świadczących usługę na zlecenie Miasta trafiło 3 041 szczepionek. Dostawca nie dostarczył jeszcze 370 sztuk do Samodzielnego Szpitala Miejskiego im. PCK w Białymstoku oraz 50 sztuk do Akademickiej Praktyki Medycyny Rodzinnej przy ul. Mazowieckiej.

Eliza Bilewicz-Roszkowska

Do góry