Facebook icon
  • 200521 pano-1.jpg

Białostockie putta nagrodzone

Dodana: 22.11.2019 12:24

W dwunastej edycji konkursu na najlepsze realizacje kamieniarskie „Kamień 2019”, w kategorii „Rzeźba” główną nagrodę jury przyznało puttom z Ogrodu Branickich w Białymstoku.     

W środę (20 listopada) w Poznaniu podczas targów „Stone” odbył się finał tegorocznej edycji konkursu „Kamień 2019”, organizowanej przez magazyn „Świat Kamienia”. Jury przyznało statuetki Kariatyd w trzech kategoriach: „Architektura”, „Rzeźba” i „Nagrobek”.

Wśród rzeźb główną nagrodą uhonorowano cykl puttów usytuowany na terenie ogrodu Pałacu Branickich. Rzeźby, umieszczone w parterze południowo-wschodnim ogrodów, dopełniają istniejącą ekspozycję 12 znaków zodiaku i 4 żywiołów. Putta są ustawione w układzie odpowiadającym czterem porom roku. Wszystkie rzeźby zostały wykonane w piaskowcu i pomalowane na biało. Za projekt i wykonanie była odpowiedzialna firma Katanga Grzegorz Kwapisiewicz z Suchedniowa, która wykonała zadanie na zlecenie Miasta Białystok.    

– Z roku na rok Ogród Branickich zmienia się i pięknieje. Jesteśmy dumni z tego miejsca, które stanowi wizytówkę Białegostoku. Nagroda przyznana w konkursie „Kamień 2019” jest docenieniem naszych starań o jak najciekawsze zaaranżowanie ogrodów otaczających Pałac Branickich – mówi Rafał Rudnicki, zastępca prezydenta Białegostoku.

W kategorii „Rzeźba” nagrodę ex aequo przyznano rzeźbie upamiętniającej Jana Himilsbacha, umiejscowionej w Strzegomiu. Autorem i pomysłodawcą tej realizacji jest Patryk Nieczarowski, który zastosował ciemny granit skandynawski i jasny granit z kopalni Zimnik. Natomiast nagroda specjalna trafiła do Ewy Solimy, autorki ponad dwumetrowej rzeźby Budzik, wykonanej ze strzegomskiego szarego granitu.

W kategorii „Architektura” główną nagrodę przyznano Pałacowi „Noce i dnie”, znajdującemu się w Nowej Pogorzeli obok Mińska Mazowieckiego. Nagrodę ex aequo zdobył warszawski 15-kondygnacyjny budynek biurowy Dominanta Praska. Natomiast w kategorii „Nagrobek” zwyciężył pomnik śp. Mirosława Brzozowskiego, znajdujący się na Cmentarzu Katedralnym w Łowiczu.

Agnieszka Błachowska

Do góry