Facebook icon
  • Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

Białostockie nagrody: literacka i artystyczna

Dodana: 28.07.2020 13:03

Ze względu na epidemię koronawirusa wręczenie nagród Prezydenta Miasta Białegostoku za 2019 rok – Nagrody Literackiej im. Wiesława Kazaneckiego i Nagrody Artystycznej – odbędzie się dopiero 23 sierpnia. Uroczystość w kinie Forum uświetni koncert Kuby Badacha. Białostoczanie w konkursie będą mogli wygrać zaproszenia na to wydarzenie.

Wydarzenie odbędzie się w ramach tegorocznego Festiwalu Wschód Kultury/Inny Wymiar. Poznamy wtedy laureatów obydwu nagród.

Dotychczas Nagrodę Literacką wręczaliśmy w marcu, Nagrodę Artystyczną – w czerwcu, w trakcie Dni Miasta Białegostoku. W tym roku laureatów poznamy 23 sierpnia. Wydarzeniu będzie towarzyszyć koncert Kuby Badacha – powiedział prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski. – Z myślą o mieszkańcach zainteresowanych udziałem w tej uroczystości przygotowaliśmy bezpłatne wejściówki. Będzie je można wygrać w konkursie.

W środę (29 lipca) warto śledzić „Wschodzący Białystok” na Facebooku. Do wygrania będzie 35 dwuosobowych zaproszeń. Laureaci do 3 sierpnia będą mogli odebrać zaproszenia, a do 7 sierpnia powinni potwierdzić telefonicznie swój udział w wydarzeniu. Szczegóły będą dostępne w regulaminie konkursu.

W związku z licznymi obostrzeniami związanymi z epidemią koronawirusa, w tym roku liczba dostępnych miejsc na sali kina Forum będzie ograniczona. Nadal obowiązuje konieczność zachowania dystansu społecznego oraz obowiązek zakrywania ust i nosa podczas całej uroczystości.

Przypominamy, że termin przyjmowania wniosków do Nagrody Literackiej upłynął 31 grudnia 2019 r. Wpłynęło łącznie 76 wniosków w dwóch kategoriach: najlepsza książka roku i najlepszy ogólnopolski poetycki debiut roku. W każdej – po 38 wniosków, zgłaszających 34 książki.

Lista nominacji do nagrody obejmowała:

  • 3 tytuły w kategorii najlepsza książka roku:

– „Wędrowny Zakład Fotograficzny” Agnieszka Pajączkowska,

– „Wszystkojedność” Grzegorz Sobaszek,

– „Dropie” Natalka Suszczyńska,

  • 5 tomów poetyckich w kategorii najlepszy ogólnopolski poetycki debiut roku:

– „Środki transportu” Magdalena Kicińska,

– „Transparty” Nina Manel, Biuro Literackie,

– „Czarny organizm” Juliusz Pielichowski,

– „Wtracenie” Przemysław Suchanecki,

– „Godzina wychowawcza” Tomasz Ważny.

Termin przyjmowania wniosków do Nagrody Artystycznej także upłynął 31 grudnia 2019 r. Wpłynęło 14 zgłoszeń:

  • 7 wniosków w kategorii artystycznej – za dokonania twórcze w następujących dziedzinach sztuki: film, fotografika, muzyka, plastyka, taniec, teatr:

– Anna Olszewska (muzyka); Marta Guśniowska (teatr); Rafał Supiński (teatr); Michał Jackowski (plastyka); Frey-Lech Trio Zespół Klezmerski Lech Mazurek (muzyka) – każda z tych osób za całokształt dotychczasowej działalności,

– Karolina Czarnecka (muzyka) – za wydaną w 2019 r. płytę „Cud”, łączącą elementy muzyczne i tekstowe właściwe dla Podlasia, z uniwersalnym spojrzeniem na świat,

– Karolina Cicha (muzyka) – za dotychczasowe projekty muzyczne, w tym nawiązujące do wielokulturowości miasta i regionu,

  • 2 wnioski w kategorii organizatorskiej – za pomysły i organizację wydarzeń kulturalnych w mieście:

– Wojciech Bokłago; Adam Radziszewski – za całokształt dotychczasowej działalności,

  • 2 wnioski w kategorii ochrony dziedzictwa – za działania na rzecz ochrony, popularyzacji i dokumentowania zabytków miasta oraz upowszechniania wiedzy o dziedzictwie kulturowym:

– Andrzej Fiedoruk – za całokształt dotychczasowej działalności,

– Elżbieta Iwona Kozłowska-Świątkowska – za zorganizowanie i kontynuowanie przez 5 lat kwesty na rzecz ratowania zagrożonych zniszczeniem nagrobków Cmentarza Farnego w Białymstoku,

  • 3 wnioski w kategorii upowszechniania kultury i edukacji kulturalnej, w tym jedno zgłoszenie zbiorowe – za działania na rzecz upowszechniania kultury i edukacji kulturalnej w mieście, we wszystkich dziedzinach sztuki:

– Grzegorz Kasdepke; Europejska Szkoła Stylizacji Vena Art – za całokształt dotychczasowej działalności,

– Dorota Sokołowska, Olga Gordiejew, Andrzej Bajguz (zgłoszenie zbiorowe) – za tworzenie cotygodniowego tygodnika kulturalnego w mieście, czyli programu „Podróże po kulturze” na falach regionalnej rozgłośni radiowej.

Kamila Bogacewicz

Do góry