Facebook icon
  • 200521 pano-1.jpg

Białostocki Orszak Trzech Króli

Dodana: 07.01.2020 13:54

Tłumy mieszkańców Białegostoku w koronach i pelerynach przeszły 6 stycznia ulicami Białegostoku w Orszaku Trzech Króli. Białostoczanie w taki sposób świętowali uroczystość Objawienia Pańskiego już po raz ósmy, w tym roku pod hasłem „Cuda, cuda ogłaszają!”.

Orszak rozpoczął się mszą świętą w archikatedrze białostockiej pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny o godz. 11.00. Następnie mieszkańcy Białegostoku spotkali się na dziedzińcu Pałacu Branickich i po wspólnym odmówieniu modlitwy Anioł Pański wyruszyli wraz z Królami za Gwiazdą. Pierwszym przystankiem w ich drodze była scena Gospoda, umiejscowiona przy Galerii im. Sleńdzińskich. Kolejna scena – Pasterze – została ustawiona przed Kinem Forum. Trzej Mędrcy wraz ze swoimi Orszakami zawitali na Dworze Heroda na Placu Niezależnego Zrzeszenia Studentów. Na Rynku Kościuszki uczestnicy wzięli udział w Walce Dobra ze Złem, a potem przeszli przez Bramę Anielską przy Astorii, która prowadziła do Stajenki z Nowonarodzonym Chrystusem przy archikatedrze białostockiej.

Orszak zapisał się już w pamięci białostoczan, wpisując się również w kalendarz największych cyklicznych imprez plenerowych miasta. W organizację przedsięwzięcia zaangażowały się białostockie szkoły, przedszkola i domy kultury, a także wspólnoty i ruchy katolickie oraz osoby prywatne.

Anna Kowalska

Do góry