• Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

Departament Komunikacji Społecznej

ul. Słonimska 1

15-950 Białystok

tel.: 85 879 79 79

opinia@um.bialystok.pl

Formularz kontaktowy

Bezpłatne przejazdy autobusami

Dodana: 25.08.2022 10:50

W związku z przekroczeniem norm zanieczyszczenia powietrza prezydent Białegostoku wprowadził bezpłatny przejazd autobusami Białostockiej Komunikacji Miejskiej w czwartek, 25 sierpnia.

W środę (24 sierpnia) Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego z powodu smogu wprowadziło alert w kilku podlaskich powiatach. Mieszkańcy Białegostoku i okolic dostali nawet sms-y z ostrzeżeniem, by zrezygnować z aktywności na zewnątrz. Główne ulice miasta spłukiwano wodą, by zmniejszyć ilość szkodliwego pyłu. W centrum Białegostoku rozstawiono też dwie dodatkowe kurtyny wodne, na Rynku Kościuszki i na placu przed Teatrem Dramatycznym.

Dziś (25 sierpnia) jakość powietrza w regionie wprawdzie się poprawiła, ale w związku z zagrożeniem przekroczenia norm zanieczyszczenia powietrza prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski zdecydował, że w tym dniu przejazdy autobusami komunikacji miejskiej są bezpłatne. Władze miasta zachęcają, by wybrać transport publiczny.

Ryzyko przekroczenia dopuszczalnej jakości powietrza do niedzieli nadal obejmuje pięć województw: poza podlaskim także podkarpackie, lubelskie, mazowieckie i część warmińsko-mazurskiego. Jak poinformował Główny Inspektorat Ochrony Środowiska, przyczyną podwyższonych stężeń pyłu zawieszonego jest napływ mas powietrza znad Europy Wschodniej, w którym unosi się pył z obszarów suchych oraz objętych pożarami.

Główny Inspektorat Ochrony Środowiska co godzinę podaje aktualne wyniki pomiarów powietrza. Można je sprawdzić na stronie GIOŚ.

Anna Kowalska

Do góry