Formularz kontaktowy

Beach Pro Tour Białystok

Dodana: 29.06.2022 09:55

Kategorie: Sport Aktualności BOSiR

Przez cztery dni Dojlidy żyły emocjonującym wydarzeniem sportowym. Po raz pierwszy w naszym mieście zorganizowano światowe rozgrywki w siatkówce plażowej – Beach Pro Tour Futures 2022. Zawody znakomicie zakończyły się dla polskich duetów. Polki po bardzo zaciętym meczu z Amerykankami wywalczyły brąz. Polacy w wielkim stylu osiągnęli najwyższe podium pokonując Ukraińców.

Od czwartku do niedzieli (23-26 czerwca) w Ośrodku Sportów Wodnych „Dojlidy” odbywał się historyczny, światowy turniej siatkówki plażowej Beach Pro Tour Futures. Był to pierwszy turniej tej rangi nie tylko w Białymstoku, ale w Polsce.

– Cieszę się niezmiernie, że przy okazji Dni Miasta Białegostoku na miejskiej plaży mieliśmy tak fantastyczną imprezę sportową. Była to świetna okazja do obejrzenia rozgrywek zawodników siatkówki plażowej na najwyższym poziomie – powiedział zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki.

Na dwóch boiskach rywalizowało ponad 20 duetów siatkarskich niemal z całego świata, w tym aż dziewięć drużyn z Polski. Po czwartkowych, dość wyrównanych, eliminacjach rozpoczął się turniej główny, który trwał do niedzielnego popołudnia. Po piątkowych i sobotnich (24-25 czerwca) meczach poznaliśmy zespoły męskie i żeńskie, które weszły do półfinałów i meczów o medale.

Niedzielne (26 czerwca) zmagania dostarczyły mnóstwo emocji. Uczestników odwiedził zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki. Jako pierwsze rywalizację rozpoczęły siatkarki. W pierwszym półfinale Polki Jagoda Gruszczyńska oraz Aleksandra Wachowicz przegrały z Ukrainkami 0:2 (11:21, 23:25 w setach). W drugim półfinale, w starciu amerykańsko-amerykańskim zwyciężyła para Kraft/Stockman, która zdecydowanie wygrała 2:0 z Bauer/Horton (21:14, 21:16 w setach). W zaciętym meczu o trzecie miejsce polski duet Gruszczyńska/Wachowicz pewnie zwyciężył nad Amerykankami Bauer/Horton, co dało im brązowe medale na podium. Polki wygrały 2:0 z wynikami 23:21, 21:17.

Najwięcej emocji przyniósł finał kobiet. Duet Amerykanek Kraft/Stockman pierwszy set wygrał pewnie. W drugiej części para Khmil/Lazarenko z Ukrainy zafundowała przeciwniczkom emocjonującą grę na przewagi. Po długiej serii wymian ostatecznie zwyciężyły Ukrainki, które triumfowały wynikiem 36:34. Doprowadziły do tie-breaka, ale w ostatnim secie musiały uznać wyższość Amerykanek (11:15).

W rywalizacji mężczyzn pierwszy półfinał należał do Polaków Jakuba Szałankiewicza oraz Mateusza Florczyka. Pewnie pokonali Litwinów Stankevicius/Knasas 2:0 w setach 16:21, 12:21. W drugim półfinale między Litwinami Juchnevic/Vasiljev oraz Ukraińcami Popov/Reznik walka była zacięta. Dwa pierwsze sety zakończyły się wynikami 21:16, 15:21. Drugiego finalistę musiał wyłonić tie-break. W nim minimalnie lepsi byli zawodnicy z Ukrainy, którzy wygrali 13:15. W meczu o trzecie miejsce spotkały się dwie pary Litwinów. Rywalizację zdominował duet Juchnevic/Vasiljev, który pewnie pokonał rodaków Stankeviciusa/Knasasa 2:0. Ukończyli turniej z brązowymi medalami.

Zwieńczeniem zawodów był wielki finał siatkarzy. Polacy Jakub Szałankiewicz oraz Mateusz Florczyk od początku rywalizacji nie dali przeciwnikom z Ukrainy Popov/Reznik żadnych szans. Wygrali zdecydowanie 2:0 w setach 13:21, 18:21.

Ostatecznie na podium Beach Pro Tour Futures Białystok 2022 stanęły dwie polskie pary: z brązowymi medalami Jagoda Gruszczyńska i Aleksandra Wachowicz, a ze złotymi Jakub Szałankiewicz i Mateusz Florczyk. Dzięki tym drugim na Dojlidach wybrzmiał Mazurek Dąbrowskiego. Hymn Polski odśpiewano przy trybunach pełnych kibiców. Niedzielne mecze były transmitowane przez TVP Sport.

Więcej informacji znajduje się na stronie Białostockiego Ośrodka Sportu i Rekreacji.

Opracowanie: Kamila Bogacewicz