Facebook icon
  • Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

Arcybiskup Głódź bez tytułu

Dodana: 27.04.2021 12:16

Arcybiskup senior Sławoj Leszek Głódź stracił honorowe obywatelstwo Białegostoku, nadane mu w 1995 roku. Taką decyzję podjęli we wtorek (27 kwietnia) radni, którzy przyjęli większością głosów uchwałę w tej sprawie. Jest ona konsekwencją decyzji dyscyplinarnych Stolicy Apostolskiej wobec duchownego.

Za uchwałą o odebraniu tytułu arcybiskupowi Głódziowi, której projekt przygotował klub radnych Koalicji Obywatelskiej, zagłosowało 21 radnych, 7 radnych PiS wstrzymało się od głosu.

Sławoj Leszek Głódź był czwartym w kolejności honorowym obywatelem Białegostoku. Tytuł ten otrzymał w październiku 1995 roku, był wówczas biskupem polowym Wojska Polskiego. Tytuły przed nim otrzymali jedynie Józef Piłsudski, Lech Wałęsa i pochodzący z Białegostoku ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski.

To już drugi hierarcha Kościoła katolickiego, któremu radni Białegostoku odebrali honorowe obywatelstwo miasta. W listopadzie ubiegłego roku taka sama decyzja zapadła wobec zmarłego kardynała Henryka Gulbinowicza. W obu przypadkach Rada Miasta powołała się na decyzje Stolicy Apostolskiej, związane z tuszowaniem przez hierarchów nadużyć seksualnych popełnionych przez niektórych duchownych wobec osób małoletnich.

Uchwałę o odebraniu arcybiskupowi Głódziowi honorowego obywatelstwa miasta niedawno podjęła również Rada Warszawy.

Anna Kowalska

Do góry