• Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

Departament Komunikacji Społecznej

ul. Słonimska 1

15-950 Białystok

tel.: 85 879 79 79

opinia@um.bialystok.pl

Formularz kontaktowy

Aleja Niezłomnych – rozstrzygnięcie konkursu

Dodana: 28.07.2017 15:03

Miasto ogłosiło dziś wyniki konkursu na opracowanie koncepcji projektowej Alei Niezłomnych, która powstanie w Parku Konstytucji 3 Maja. Komisja konkursowa przyznała najwyższą nagrodę pracy przedstawionej przez białostockiego architekta i planistę Andrzeja Chwaliboga oraz jego zespół. Trzy projekty otrzymały wyróżnienia.

Aleja Niezłomnych powstanie w Parku Konstytucji 3-go Maja w Białymstoku jako miejsce upamiętnienia bohaterów, którzy działali na rzecz wolnej Polski, walczyli i ginęli za ojczyznę, byli represjonowani, a dziś ciągle nie są powszechnie znani rodakom. Po obu stronach głównej alei – między Pomnikiem Katyńskim a Pomnikiem Żołnierzy 42. Pułku Piechoty – zostanie umieszczony zespół jednakowych pod względem stylistycznym form przestrzennych – pomników, na których pojawią się tablice z informacjami o bohaterach.

Kolejny raz widać, że w przypadku inicjatyw tego typu zastosowanie procedury konkursowej przynosi bardzo dobre efekty – powiedział zastępca prezydenta Adam Poliński. – Na konkurs zgłoszono jedenaście prac, wśród których było wiele naprawdę ciekawych rozwiązań.

Najwyższą nagrodę otrzymał Andrzej Chwalibóg wraz z zespołem. Wyróżnienia przyznano Grzegorzowi Witkowi z Kobyłki, Pracowni Rzeźby „FORMA” z Krakowa, oraz zespołowi projektowemu w składzie: Sławomir Wojtkiewicz i Jerzy Grygorczuk z Białegostoku. Rozstrzygnięcie konkursu pozwoli na realizację pierwszego etapu przedsięwzięcia, tj. opracowanie dokumentacji projektowej na zagospodarowanie terenu i tablicy memoratywnej oraz przygotowanie projektów pomników upamiętniających płk. Ryszarda Kuklińskiego i mjr. Zygmunta Szendzielarza ps. „Łupaszka”. Laureat pierwszej nagrody – Andrzej Chwalibóg wraz z zespołem – zostanie teraz zaproszony przez Miasto do negocjacji w sprawie zrealizowania zamówienia i podpisania umowy. Kiedy zakończy się gromadzenie i przygotowywanie koniecznej dokumentacji, rozpoczną się prace przy budowie alei. Jest szansa, że nastąpi to na przełomie tego i przyszłego roku.

Kolejny etap budowy alei – upamiętnienie w formie rzeźbiarskiej jeszcze pięciorga bohaterów – będzie realizowany przez Miasto.

Prace projektowe zgłoszone do konkursu można oglądać w holu Białostockiego Parku Naukowo-Technologicznego w godz. 8.00-17.00. Wystawa będzie czynna do 11 sierpnia.

Anna Kowalska

Do góry