Facebook icon
  • Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

Akcja Choinka za nami

Dodana: 18.12.2020 12:31

Sto świerków trafiło do uczestników „Akcji Choinka”, która odbyła się na Rynku Kościuszki w Białymstoku. Mieszkańcy mogli wymienić sztuczne drzewa na żywe. Była to ekologiczna akcja edukacyjna zachęcająca do wyboru naturalnych, pachnących choinek.

W piątek (18 grudnia) mieszkańcy, którzy mieli na zbyciu sztuczne choinki, mogli je przynieść do centrum Białegostoku i otrzymać w zamian drzewko w doniczce. Akcja rozpoczęła się o godz. 10.00. Oddane przez białostoczan sztuczne choinki zostaną rozebrane na części. Elementy nadające się do recyklingu będą ponownie wykorzystane.

– Akcję wymiany starych, sztucznych choinek na drzewka naturalne zorganizowaliśmy w Białymstoku po raz drugi. Mam nadzieję, że nie tylko ozdobią one domy białostoczan na Święta Bożego Narodzenia, ale potem także ogródki i działki. Zachęcam tych, którzy mają taką możliwość, do posadzenia drzewek. Dzięki temu nasze miasto będzie jeszcze bardziej zielone – powiedział zastępca prezydenta Rafał Rudnicki.

Warto wiedzieć, że naturalne drzewka nie są produkowane z użyciem chemikaliów. Gdy rosną, produkują tlen, pochłaniają dwutlenek węgla, służą zwierzętom. Szybko ulegają rozkładowi. I przede wszystkim pięknie pachną, co podkreśla atmosferę świąt. Z kolei produkcja sztucznych choinek powoduje zanieczyszczenie powietrza. Poza tym takie tworzywo rozkłada się potem przez 500 lat. Z tego powodu warto z okazji świąt ozdobić dom żywym drzewkiem.

Mając w domu żywą choinkę, trzeba o nią dbać – podlewać, postawić blisko okna, z dala od grzejnika. Wiosną można ją przesadzić do ogródka, posadzić na działce. Jeśli nie ma takiej możliwości, po świętach można ją oddać na kompost.

Kamila Bogacewicz

Do góry