Facebook icon
  • Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

Departament Komunikacji Społecznej

ul. Słonimska 1

15-950 Białystok

tel.: 85 879 79 79

opinia@um.bialystok.pl

Formularz kontaktowy

Akcja Choinka już za kilka dni

We wtorek (21 grudnia) na Rynku Kościuszki będzie można wymienić sztuczne drzewko na żywe. Zapraszamy białostoczan do udziału w ekologicznej akcji edukacyjnej, zachęcającej do wyboru naturalnych, pachnących choinek.

W przyszłym tygodniu mieszkańcy, którzy mają na zbyciu sztuczne choinki, będą mogli je przynieść na Rynek Kościuszki i otrzymać w zamian drzewko w doniczce. „Akcja Choinka” rozpocznie się we wtorek o godz. 11.00 i potrwa do wyczerpania przygotowanej puli. Liczy się kolejność zgłoszeń, wymiana jest bezpłatna. Oddane przez białostoczan sztuczne choinki zostaną rozebrane na części. Elementy nadające się do recyklingu będą ponownie wykorzystane.

– Co roku akcja wymiany choinek sztucznych na żywe cieszy się zainteresowaniem mieszkańców. To dlatego ją kontynuujemy. We wtorek na Rynku Kościuszki, w okolicy napisu #Białystok, na mieszkańców będzie czekało 100 choinek w doniczkach: jodeł kaukaskich i świerków kłujących – powiedział zastępca prezydenta Rafał Rudnicki.

Do rozdania będzie 50 jodeł i 50 świerków. Jodła kaukaska nie gubi igieł i bardzo dobrze nadaje się na przesadzenie do przydomowego ogródka – aż 90% drzewek przyjmuje się na zewnątrz. Świerk kłujący to gatunek poszukiwany przez mieszkańców, jest gęsty i bardzo ładnie wygląda w mieszkaniu, jednak przyjmuje się nieco gorzej po przesadzeniu.

Naturalne drzewka nie są produkowane z użyciem chemikaliów. Gdy rosną, produkują tlen, pochłaniają dwutlenek węgla, służą zwierzętom. Szybko ulegają rozkładowi. I przede wszystkim pięknie pachną, co podkreśla atmosferę świąt. Z kolei produkcja sztucznych choinek powoduje zanieczyszczenie powietrza. Poza tym takie tworzywo rozkłada się potem przez 500 lat. Z tego powodu warto z okazji świąt ozdobić dom żywym drzewkiem.

Mając w domu żywą choinkę, trzeba o nią dbać – podlewać, postawić blisko okna, z dala od grzejnika. Wiosną można ją przesadzić do ogródka, posadzić na działce. Jeśli nie ma takiej możliwości, po świętach można ją przesadzić na miejską działkę przy ul. Produkcyjnej lub oddać na kompost.

Opracowanie: Agnieszka Błachowska

Do góry