• Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

Departament Komunikacji Społecznej

ul. Słonimska 1

15-950 Białystok

tel.: 85 879 79 79

opinia@um.bialystok.pl

Formularz kontaktowy

83. rocznica spalenia Wielkiej Synagogi

Dodana: 27.06.2024 13:34

27 czerwca 1941 roku rozpoczęła się zagłada białostockich Żydów, którzy przez wieki współtworzyli historię naszego miasta. Tego dnia niemieccy okupanci spalili Wielką Synagogę wraz z setkami uwięzionych w niej Żydów. Dziś Miasto uczciło tę tragiczną rocznicę oddając hołd ofiarom.  

Powstała na początku XX wieku przy ul. Bożniczej (teraz to ul. Suraska) Wielka Synagoga była przed II wojną światową najokazalszą synagogą w Białymstoku. 27 czerwca 1941 r. hitlerowcy kazali przyjść do niej mężczyznom i chłopcom narodowości żydowskiej. Uwięzili ich w jej wnętrzu, a potem budynek podpalili. Do tych, którzy próbowali się bronić, strzelali. Szacuje się, że w płomieniach zginęło od 700 do nawet 2,5 tys. osób.

– Co roku 27 czerwca upamiętniamy ofiary zbrodni, jaką popełnili okupanci hitlerowscy mordując Żydów w białostockiej synagodze. To był początek zagłady białostockich obywateli narodowości żydowskiej. Ta data w historii naszego miasta symbolizuje początek końca pewnego okresu, gdy znaczną część mieszkańców Białegostoku stanowiła społeczność żydowska – powiedział, reprezentujący podczas uroczystości prezydenta Tadeusza Truskolaskiego, jego zastępca Rafał Rudnicki. – Pamiętamy o zbrodni hitlerowców. Nigdy nie zapomnimy o dawnych mieszkańcach Białegostoku, którzy zginęli w tych dramatycznych okolicznościach.

Białystok pamięta o dramacie żydowskiej społeczności miasta i co roku oddaje hołd ofiarom „Czarnego piątku”. Dziś (27 czerwca) w południe odbyła się oficjalna uroczystość pod pomnikiem-kopułą Wielkiej Synagogi przy ul. Suraskiej. Wzięli w niej udział zastępcy prezydenta Rafał Rudnicki i Tomasz Klim, a także przewodnicząca Rady Miasta Katarzyna Jamróz wraz z radnymi. Oprócz mieszkańców Białegostoku w wydarzeniu uczestniczyli także zaproszeni goście: przedstawiciele samorządu wojewódzkiego - w tym marszałek Łukasz Prokorym i wojewoda Jacek Brzozowski, oraz parlamentarzyści, przedstawiciele organizacji żydowskich, duchowieństwa i służb mundurowych.

Agnieszka Błachowska

Do góry