Facebook icon
  • Rynek Kościuszki w Białymstoku

80. rocznica deportacji na Sybir

Dodana: 05.02.2020 12:08

Światło Pamięci, druga edycja Biegu Pamięci Sybiru, uroczystość pod Pomnikiem-Grobem Nieznanego Sybiraka, koncert „Z Ojczyzną w sercu” i pokaz filmów „Etiudy sybirackie” – to wydarzenia, jakie odbędą się w Białymstoku w związku z 80. rocznicą pierwszej masowej wywózki Polaków z Kresów na Sybir.

W nocy z 9 na 10 lutego 1940 roku rozpoczęła się akcja, podczas której wywieziono na Wschód ponad 140 tysięcy osób. Była to pierwsza masowa deportacja zorganizowana przez władze sowieckie, która dotknęła ludność z Kresów II Rzeczypospolitej.

W okresie okupacji sowieckiej praktycznie co piąty białostoczanin „zniknął” ze swego mieszkania, kamienicy, domu… Niemal każda rodzina została dotknięta sowieckimi prześladowaniami. Deportacje i lata wojny spowodowały wielkie straty ludnościowe, doprowadziły do gospodarczego i kulturalnego upadku Białegostoku.

Pamiętamy o tragicznej historii naszego miasta. Naszym obowiązkiem jest utrzymywanie pamięci o ofiarach deportacji. Dlatego uroczyście obchodzimy co roku rocznicę pierwszej wywózki obywateli polskich na Sybir. Zapraszam wszystkich białostoczan, harcerzy, uczniów do udziału w wydarzeniach, które w tym roku organizowane są 8, 9 i 10 lutego – powiedział zastępca prezydenta Rafał Rudnicki.

W tym roku Miasto inicjuje akcję „Światło Pamięci”. 9 lutego o godz. 20.00 wzdłuż torów kolejowych w nowej siedzibie Muzeum Pamięci Sybiru przy ul. Węglowej zostanie zapalonych 1400 zniczy. Następnie odbędzie się przemarsz z MPS pod Pomnik-Znak Pamięci Polskiej Golgoty Wschodu przy ul. R. Traugutta. Organizatorzy chcą, aby ta akcja w następnych latach stała się tradycją związaną z upamiętnianiem deportacji.

Dzień wcześniej, 8 lutego, odbędzie się Drugi Bieg Pamięci Sybiru. O godz. 17.00 tysiąc osób z Polski i zagranicy przebiegnie pięciokilometrową trasę w lesie Pietrasze oraz zobaczy inscenizacje nawiązujące do wydarzeń z nocy 10 lutego 1940 r. W tym roku formuła inicjatywy została rozbudowana o dodatkowy „Bieg Dzienny”, który wystartuje o godz. 10.00 sprzed Pałacu Branickich do Muzeum Pamięci Sybiru. Tej dwukilometrowej trasie również będą towarzyszyć inscenizacje historyczne.

10 lutego o godz. 12.00 pod białostockim Pomnikiem-Grobem Nieznanego Sybiraka przy ul. Piastowskiej odbędą się oficjalne uroczystości miejskie związane z rocznicą deportacji. W południe zostaną również uruchomione miejskie syreny alarmowe upamiętniające wywózki na Sybir. Tego samego dnia o godz. 13.00 w Centrum Konferencyjnym Archidiecezji Białostockiej przy ul. Kościelnej odbędzie się spotkanie organizowane przez Muzeum Pamięci Sybiru i Związek Sybiraków. W programie m.in. koncert „Z Ojczyzną w sercu” i filmy „Etiudy sybirackie”.

Agnieszka Błachowska

Do góry