• Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

Departament Komunikacji Społecznej

ul. Słonimska 1

15-950 Białystok

tel.: 85 879 79 79

opinia@um.bialystok.pl

Formularz kontaktowy

3 Maja w Białymstoku

Dodana: 04.05.2022 13:25

Setki białostoczan uczestniczyły w obchodach Święta Narodowego 3 Maja, w 231. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Tego dnia w 1791 r. uchwalono pierwszą w Europie, a drugą na świecie konstytucję.

Przedstawiciele władz miasta i województwa, żołnierze, służby mundurowe, kombatanci, harcerze wraz z mieszkańcami Białegostoku świętowali ten dzień, jak co roku, na Rynku Kościuszki, pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego. Uroczystości rocznicy uchwalenia Konstytucji rozpoczęły się podniesieniem na maszt flagi RP oraz odśpiewaniem hymnu.

- Wierzę, że duch Konstytucji 3 Maja, a zatem duch wolności i suwerenności zatriumfuje w dzisiejszej Europie - mówił prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski. – Radość dzisiejszego święta nie może być pełna wobec dramatu rozgrywającego się za naszą wschodnią granicą. I trudno w obliczu tragedii Ukrainy nie pomyśleć, że mamy do czynienia z tą samą wciąż historią. Póki Ukraina nie wyróżniała się spośród państw postsowieckich, niewydolnych, skorumpowanych i przegniłych, pozwolono jej istnieć. Reakcja Rosji, tej samej Rosji, która 230 lat temu w wojnie 1792 r. niszczyła polskie nadzieje związane z Konstytucją, nastąpiła dopiero wtedy, kiedy Ukraińcy wybrali swoją przyszłość wolnych ludzi, obywateli demokratycznego państwa. Ta uderzająca wspólnota naszych losów każe nam po raz kolejny wyrazić przekonanie, że Ukraińcy walczą także za nas.

Na zakończenie obchodów rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja odczytano Apel Poległych, rozbrzmiała salwa honorowa, a następnie złożono wieńce pod pomnikiem Marszałka Piłsudskiego. Po zakończeniu uroczystości prezydent Truskolaski wraz ze swoimi zastępcami Rafałem Rudnickim i Przemysławem Tuchlińskim rozdawali mieszkańcom kokardy narodowe, flagi i biało-czerwone lizaki.

Tego dnia rano zostały złożone kwiaty przy pomniku Konstytucji 3 Maja. Odbyły  się również nabożeństwa w intencji ojczyzny. O godz. 9.00 rozpoczęła się uroczysta liturgia w cerkwi pw. św. Mikołaja w Białymstoku, a o godz. 11.00 – msza święta w katedrze pw. Wniebowzięcia NMP.

 

Anna Kowalska

Do góry