Facebook icon
  • Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

101. rocznica Bitwy o Białystok

Dodana: 20.08.2021 11:39

W niedzielę (22 sierpnia) minie 101 lat od Bitwy o Białystok podczas wojny polsko-bolszewickiej. Z tej okazji władze miasta zapraszają mieszkańców do udziału w uroczystościach na Rynku Kościuszki i złożeniu kwiatów w białostockich miejscach pamięci. W rocznicę bitwy odbędzie się również pokaz sprzętu wojskowego i tradycyjny poczęstunek grochówką.

W niedzielę (22 sierpnia) z okazji 101. rocznicy bitwy białostockiej w wojnie polsko-bolszewickiej z 1920 r. przedstawiciele prezydenta miasta o godz. 10.30 złożą kwiaty pod pomnikiem przy ul. gen. S. Maczka, upamiętniającym ofiary bolszewickiej zbrodni. O godz. 11.00 kwiaty zostaną złożone również pod pomnikiem pamięci żołnierzy poległych w obronie Białegostoku przy ul. Zwycięstwa, a następnie pod pomnikiem żołnierzy polskich na Cmentarzu Wojskowym przy ul. 11 Listopada oraz pomnikiem 42. Pułku Piechoty w Parku Konstytucji 3 Maja. W południe rocznica bitwy zostanie upamiętniona podczas głównych uroczystości pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego na Rynku Kościuszki.

– Bitwa o Białystok z 1920 roku, całodzienna walka I Brygady Piechoty Legionów z wycofującymi się spod Warszawy wojskami bolszewickimi, była największą w dziejach miasta. Pamiętamy o tym zwycięstwie i chcemy, żeby ta pamięć nadal trwała. Dlatego w rocznicę walk uroczyście je wspominamy i oddajemy hołd ofiarom i poległym – powiedział zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki.

Po głównych uroczystościach na Rynku Kościuszki, około godz. 13.00, prezydent Białegostoku zaprasza na tradycyjny wojskowy poczęstunek: ufundowaną przez Miasto wojskową grochówkę. Przez całe popołudnie (od 12.00 do 20.00) na Rynku Kościuszki będzie można obejrzeć pokaz sprzętu wojskowego z okresu wojny polsko-bolszewickiej, w tym m.in. samolot, pojazdy bojowe, armaty, broń strzelecką oraz wystawę opowiadającą o najważniejszym epizodzie wojny polsko-bolszewickiej – od bitwy warszawskiej po białostocką. Na ulicach będzie można spotkać rekonstruktorów ubranych w mundury z drugiego dziesięciolecia XX wieku. To wydarzenie przygotowało Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych „Czemu by nie”.

Muzeum Wojska w Białymstoku będzie otwarte dla osób zwiedzających w godz. 12.00-20.00, zaś o godz. 13.00 na Facebooku „Muzeum Wojska w Białymstoku” można będzie obejrzeć relację z konferencji popularno-naukowej na temat wojny polsko-bolszewickiej i Bitwy o Białystok.

Eliza Bilewicz-Roszkowska

Do góry