• Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

Departament Komunikacji Społecznej

ul. Słonimska 1

15-950 Białystok

tel.: 85 879 79 79

opinia@um.bialystok.pl

Formularz kontaktowy

#potrzebUEmy – akcja Polaków i Węgrów

Dodana: 07.12.2020 15:13

Samorządowcy z Polski i Węgier apelują o przekazanie środków z przyszłego budżetu Unii Europejskiej bezpośrednio do samorządów. To efekt zapowiadanego przez rządy obu krajów zamiaru zawetowania budżetu Unii oraz Funduszu Odbudowy z powodu uwarunkowania wypłaty funduszy unijnych od przestrzegania zasady praworządności. Pod listem, skierowanym do przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, podpisał się także prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.

Polskie samorządy pozyskały z dotacji unijnych na lata 2014-2020 98 miliardów złotych. Wspólnoty lokalne 80 procent tej kwoty przeznaczyły na inwestycje poprawiające jakość życia swoich mieszkańców, pozostałe środki były wydatkowane na projekty społeczne. Środki unijne to także ogromne wsparcie dla polskich przedsiębiorców – 109 miliardów złotych oraz całego sektora organizacji pozarządowych – 15,1 miliarda złotych.

– Bez olbrzymiego wsparcia struktur unijnych niemożliwy byłby tak ogromny skok rozwojowy naszego kraju i naszego miasta – powiedział Tadeusz Truskolaski. – Polska w Unii to wielomilionowe projekty infrastrukturalne, to niezliczona ilość inicjatyw gospodarczych i kulturalnych. Realizacja tych przedsięwzięć własnymi siłami często okazałaby się wręcz niemożliwa. Od 2004 roku tylko w Białymstoku zrealizowaliśmy inwestycje o wartości 5,6 mld złotych, z czego 3 mld to wsparcie z budżetu Unii Europejskiej. 

Wszelkie apele do premierów Polski i Węgier o niewetowanie unijnego budżetu na kolejne lata dotychczas nie odniosły skutku. Samorządowcy z polskich i węgierskich miast i wsi postanowili wspólnie zabrać głos w ramach akcji #potrzebUEmy. Pod listem, skierowanym do przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, podpisało się ok. 250 samorządowców z Polski i Węgier. Reprezentując miliony mieszkańców obu krajów wyrazili poparcie dla ochrony zasady praworządności i dokładnego nadzoru nad funduszami unijnymi, aby te wspólne środki służyły dobru publicznemu, a nie antydemokratycznym interesom. W przypadku porozumienia międzyrządowego bez Węgier i Polski proponują, aby UE wykorzystała środki pierwotnie przydzielone Polsce i Węgrom na utworzenie Funduszu Odbudowy i Zwiększenia Odporności dla polskich i węgierskich samorządów. Dzięki takiemu rozwiązaniu możliwe byłoby trwałe ożywienie gospodarcze oparte na sprawiedliwości społecznej. Samorządowcy deklarują pełną przejrzystość i odpowiedzialność, a także dostosowanie do wartości i wyznaczonych celów Unii Europejskiej.

Anna Kowalska

List do przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen

rozmiar: 146.55 KB PDF pobierz
Do góry