Facebook icon
  • Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

„Kochanka” w Teatrze Dramatycznym

Dodana: 01.12.2020 14:59

W najbliższą niedzielę, 6 grudnia, odbędzie się premiera spektaklu „Kochanka” Justyny Godlewskiej-Kruczkowskiej. Aktorka obchodzi jubileusz 20-lecia pracy artystycznej. Na stworzenie tego przedstawienia otrzymała stypendium artystyczne Prezydenta Miasta Białegostoku dla twórców profesjonalnych.

Justyna Godlewska-Kruczkowska od początku swojej drogi zawodowej pracuje w Teatrze Dramatycznym im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku. W ciągu ponad dwudziestu lat wykreowała kilkadziesiąt ról o bardzo zróżnicowanym charakterze – od bohaterek wielkich klasycznych dramatów, sztuk współczesnych, przez postaci z komedii, fars i dramaturgii dziecięcej. Aktorka była stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego („Wyspiański Projekt” 2007) oraz Prezydenta Miasta Białegostoku („Emocjałki” 2016), jest także tegoroczną laureatką Nagrody Marszałka Województwa Podlaskiego. „Kochanka” to jej najnowsza teatralna realizacja.

– W słowie „kochanka” mieszczą się wszystkie określenia miłości, namiętności, spełnienia, tęsknoty, czekania, nadziei i ciągłej niepewności. A jeżeli tym wymarzonym, wytęsknionym obiektem westchnień jest teatr? Mój romans z Aleksandrem Węgierką trwa już dwadzieścia lat. To znacznie dłużej niż jego płomienna, zmysłowa, burzliwa relacja z młodziutką Niną Andrycz – mówi Justyna Godlewska-Kruczkowska.

Historia romansu Aleksandra Węgierki i Niny Andrycz stała się zaczynem autorskiego projektu artystycznego, który dzięki akceptacji komisji oraz prezydenta Tadeusza Truskolaskiego otrzymał dofinansowanie w postaci stypendium artystycznego dla twórców profesjonalnych.

– Zawsze staramy się wspierać lokalnych twórców, którzy tak jak pani Justyna Godlewska-Kruczkowska mają ciekawe pomysły, w dodatku odnoszące się do osób czy wydarzeń związanych z naszym miastem. Stąd decyzja o przyznaniu stypendium prezydenta Białegostoku na realizację tego przedstawienia – powiedział Rafał Rudnicki, zastępca prezydenta Białegostoku.

„Kochanka” to program artystyczny przygotowany przez Justynę Godlewską-Kruczkowską z okazji dwudziestolecia jej pracy w Teatrze Dramatycznym im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku. Złożony ze strzępów wspomnień, okruchów wzruszeń, fragmentów marzeń, ziarenek radości i nieprzecenionego wsparcia przyjaciół, którzy również pracowali przy tym projekcie: Romualda Kozakiewicza, Pawła Suskiego oraz Pawła Żuka.

Premiera spektaklu odbędzie się w nietypowej formule. Przedstawienie będzie można obejrzeć wyłącznie online. 11 listopada, w 108. rocznicę urodzin Niny Andrycz, „Kochanka” została zarejestrowana kamerą. Emisja nagrania spektaklu odbędzie się w najbliższą niedzielę, 6 grudnia, o godz. 20.00 na Facebooku, na profilu spektaklu „Kochanka”.

opracowanie: Anna Kowalska

Do góry