• Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

Departament Komunikacji Społecznej

ul. Słonimska 1

15-950 Białystok

tel.: 85 879 79 79

opinia@um.bialystok.pl

Formularz kontaktowy

„Człowiek 100-lecia” i koncert „Mazowsza”

Jakub Szapiro, Seweryn Nowakowski, Mikołaj Kawelin, Mordechaj Tenenbaum, Stanisław Bukowski, Irena Białówna, Edward Kisiel, Ryszard Kaczorowski, Jerzy Maksymiuk i Tomasz Frankowski – to dziesiątka „Białostoczan 100-lecia”, wybranych przez specjalną kapitułę i uhonorowanych z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Białystok. Nazwiska ogłoszono we wtorek (19 lutego) podczas gali w Operze i Filharmonii Podlaskiej, której zwieńczeniem był koncert Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca Mazowsze.

Podczas uroczystej gali prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski wręczył tytuły „Człowieka 100-lecia” przyznane dziesięciu osobom, bez których nasze miasto w minionym stuleciu byłoby inne. Laureaci zostali wybrani spośród stu osób żyjących w różnych etapach mijającego stulecia, będących ambasadorami Białegostoku. Sto nominowanych osób zostało przedstawionych w specjalnej, okolicznościowej publikacji. Ponadto uczestnicy gali mogli obejrzeć w foyer opery wystawę przedstawiającą te postacie. Jej autorem jest Jerzy Hungendorfer. Spośród tej galerii zasłużonych dla miasta powołana przez prezydenta kapituła wybrała dziesięciu laureatów.

Przedwojenny Białystok był miastem wielu wyznań, kultur i narodowości. Dziś chcemy oddać hołd zarówno dziesięciu wyróżnionym białostoczanom, jak też tym bezimiennym, którzy o to miasto walczyli i je budowali – powiedział prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski wręczając statuetki nagrodzonym. Dziękuję wszystkim, którzy wybrali Białystok na swoje miejsce do życia i pracy. Życzę, abyśmy nadal potrafili budować wspólnotę i byli dumni z Białegostoku.

Po uroczystym ogłoszeniu laureatów tytułu „Człowiek 100-lecia” odbył się koncert „Mazowsze Niepodległej”. Podczas występu zostały wykonane zarówno utwory patriotyczne, nawiązujące do historycznych wydarzeń z 1918 roku, jak i najsłynniejsze utwory z bogatego repertuaru zespołu. Koncert to specjalny projekt, który został przygotowany w 2018 r. z okazji podwójnego jubileuszu: 70-lecia powstania zespołu oraz setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. „Mazowsze” zabrało zgromadzoną w operze publiczność w niezwykłą, barwną podróż po wielu regionach Polski. Pełen energii i rozmachu koncert zrobił niezapomniane wrażenie na widzach.

Agnieszka Błachowska

Do góry