• Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

Menu Kulturalne zwiedzanie

Szlak białostockich świątyń

Niewiele jest takich miast na świecie, gdzie obok siebie od wieków żyją zgodnie wyznawcy tylu religii!

W Białymstoku mieszka najwięcej prawosławnych w Polsce, a do wybuchu II wijny światowej niemal połowę jego ludności stanowili Żydzi. Od przeszło trzech stuleci w mieście mieszkają muzułmanie, a od ponad dwóch wieków ewangelicy.

Katolicy byli w Białymstoku od początków jego istnienia. Pierwsza drewniana synagoga powstała w 1693 roku, przy dzisiejszej ulicy Suraskiej. W 1727 roku wzniesiono pierwszą serkiew - św. Mikołaja. Muzułmanie w okolicach miasta osiedlili się pod koniec XVII wieku. W dobie XIX-wiecznej industrializacji wraz z przemysłowcami pojawiły się ewangelickie kirchy.

W Białymstoku istnieje dziś 35 kościołów, sród których na uwagę zasługuje katedra (Szlak rodu Branickich i Szlak esperanto i wielu kultur), zbudowany w stylu art-deco kościół Chrystusa Króla i św. Rocha (Szlak esperanto i wielu kultur), Sanktuarium Miłosierdzia Bożego z relikwiami bł. ks. Michała Sopoćki i ołtarzem papieskim.

Wyznawcy prawosławia modlą się w jedenastu cerkwiach, z których każda robi duże wrażenie. W mieście znajduje się największa świątynia prawosławna w Polsce - cerkiew św. Ducha.

W Białymstoku pozostały tylko trzy budynki po ponad sześdziesięciu synagogach: oryginalna w kształcie synagoga Piaskower, synagoga Cytronów i synagoga na ul. Branickiego.

Obecnie w mieście funkcjonują dwa muzułmańskie domy modlitwy. Trwają prace nad budową meczetu i Centrum Kultury Muzułmańskiej.

Do góry