• Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

Menu Kulturalne zwiedzanie

Szlak architektury drewnianej

Pozostałości architektury drewnianej w Białymstoku to wspomnienie XIX i XX wieku. Do dziś najwięcej śladów tamtych czasów możemy dostrzec na Bojarach oraw w dawnej dzielnicy żydowskiej Chanajki, w pobliży Rynku Siennego. Pojedyncze drewniane budynki rozsiane są jednak po całym mieście.

Drewniane domy były w większości parterowe, z użytkowym poddaszem; pokryte dwuspadowym dachem i ceramiczną dachówką. Budynki usytuowane były pojedynczo lub bliźniaczo, złączone krótszym bokiem, w większości jednorodzinne. Większe, dwupiętrowe zamieszkiwało kilka rodzin. Przykładem jest zachowany do dziś budynek mieszkalny przy ulicy Złotej 8 czy Grunwaldziej 20.

Jedne z najlepiej zachowanych znajdują się przy ulicy Słonimskiej 31 oraz przy Koszykowej 27. Pierwszy z nich to modernistyczna willa powstała w 1934 roku, drugi to nowoczesna adaptacja tradycyjnego drewnianego domu.

Wartym spaceru jest tak zwany kwartał Ryszarda Kaczorowskiego, mieszczący się pomiędzy ulicami Wesołą, Waszyngtona i Mazowiecką. To miejsce, które pamiętał z dzieciństwa ostatni Prezydent Rzyczypospolitej Polskiej na Uchodźctwie. Tam się urodził i chodził do szkoły.

Do góry