• Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

Menu Kultura

JUSTYNA GODLEWSKA - KRUCZKOWSKA

Dodana: 03.03.2021 12:42

JUSTYNA GODLEWSKA - KRUCZKOWSKA - zdjęcie

Dotychczasowy dorobek artystyczny, m.in.:

  • absolwentka Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie, Wydział Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku (1999);
  • aktorka Teatru Dramatycznego w Białymstoku (od 1998 r.); udział w spektaklach: "Iwona księżniczka Burgunda" (reż. W. Śmigasiewicz), "Zemsta" (reż. C. Morawski), "Boy" (reż. W. Śmigasiewicz), "Balladyna" (reż. T. Man), "Okno na parlament" (reż. W. Pokora), "Zbrodnia i kara" (reż. T. Man), "Kopciuszek" (reż. W. Komasa), "Tango" (reż. W. Śmigasiewicz), "Moralność Pani Dulskiej" (reż. W. Śmigasiewicz), "Królowa Śniegu" (reż. P. Nosalek), "Kordian" (reż. K. Prus), "Mistrz i Małgorzata" (reż. P. Dąbrowski), "Stworzenia Sceniczne" (reż. R. Czechowski), "Wariatka z Chaillot" (reż. A. Smolar, 2012), "Gąska" (2013), "Czarnobyl. Last minute" (reż. A. Korytkowska-Mazur, 2013), "Rozkłady jazdy"(reż. A. Biernacki, 2013), "Momo" (reż. Agnieszka Korytkowska-Mazur, 2013), "Rewizor" (reż. Jacek Jabrzyk, 2014);
  • laureatka: Nagrody Wojewody Podlaskiego za sezon artystyczny 2003/2004, I Nagrody na Międzynarodowym Festiwalu "Biała Wieża" w Brześciu za spektakl "Stworzenia Sceniczne" (2012);
  • inicjatorka Sceny Inicjatyw Artystycznych w Teatrze Dramatycznym w Białymstoku;
  • instruktorka warsztatów teatralnych dla dzieci i młodzieży;
  • udział w projektach popularyzujących czytelnictwo wśród dzieci: "Bajkowe poranki" w Pijalni Czekolady Wedla, współpraca z Książnicą Podlaską im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku, juror konkursów recytatorskich i teatralnych na terenie Białegostoku oraz powiatu białostockiego.

Program stypendium

Program stypendium obejmuje realizację spektaklu skierowanego do dzieci w wieku przedszkolnym oraz wczesnoszkolnym z Białegostoku oraz województwa podlaskiego. Pomysł zrodził się z sympatii do literatury Grzegorza Kasdepke oraz chęci poszerzenia oferty kulturalnej Białegostoku dla najmłodszych. Projekt zakłada stworzenie atrakcyjnego przedstawienia opartego na czynnym współudziale widowni dziecięcej. Scenariusz powstanie na bazie "Wielkiej Księgi Uczuć" Grzegorza Kasdepke oraz wybranych wierszy Danuty Wawiłow i Natalii Usenko. Jak radzić sobie ze wstydem, strachem, lękiem? Jak otwarcie mówić o swoich uczuciach i jak okazywać emocje, aby nie ranić innych? – to tylko niektóre pytania, na które wnioskodawca postara się znaleźć odpowiedzi wraz z widownią.

Zakres projektu obejmuje: prace nad przygotowaniem scenariusza spektaklu, przygotowanie opracowania muzycznego utworów, przygotowanie kostiumów, próby do spektaklu, promocja spektaklu i jego premiera.

Rezultaty – mierzalne:

  • powstanie spektaklu,
  • poszerzenie oferty kulturalnej Białegostoku.

Rezultaty - niemierzalne:

  • promocja spektaklu w mediach,
  • promocja Białegostoku,
  • popularyzacja sztuki teatralnej,
  • stworzenie oddolnej propozycji teatralnej,
  • rozwój artystyczny artystki,
  • popularyzacja literatury dziecięcej.

O spektaklu

„(…) Małe dzieci przeżywają duże emocje, pewnych rzeczy nie rozumieją, i rozważają je po swojemu, bo jakże to jest: czy można płakać z radości i smutno się śmiać? Czy możemy przestraszyć strach i pokonać wstrętny wstręt?
Śpiewają, tańczą, dyskutują, by dojść w końcu do wniosku: „swoich emocji przyjacielem bądź”.
– Emocjałki wzięły się z mojej głowy, z moich marzeń. Nie bez znaczenia jest to, że jestem mamą dwóch dziewczynek, dzięki którym właśnie poznałam „Wielką księgę uczuć”. A że podobno jestem osobą bardzo wrażliwą, a nawet nadwrażliwą, to mi też przyda się taka lekcja opanowywania emocji – mówi Justyna Godlewska-Kruczkowska (…)”

Monika Żmijewska, Gazeta Wyborcza Białystok, 28.10.2015 r.,

„Emocjałki i uczucia. Historie nie tylko dla przedszkolaków”

Więcej informacji o projekcie oraz zdjęcia ze spektaklu dostępnych

Do góry