• Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

Menu Kultura

RAFAŁ KONOPKA

Dodana: 04.03.2021 09:25

RAFAŁ KONOPKA - zdjęcie

Dotychczasowy dorobek artystyczny, m.in.:

  • laureat stypendium Młodzi Twórcy Prezydenta Miasta Białegostoku (2011);
  • tworzył i kierował zespołem Melody Raf;
  • od 2007 r. kieruje autorskim projektem Ocean of Noise: komponuje muzykę, nawiązuje kontakty z artystami, bierze udział w przedsięwzięciach muzycznych. Utwory Ocean of Noise były dotąd grane w rozgłośniach Polskiego Radia w: Białymstoku, Rzeszowie, Szczecinie, Lublinie, Krakowie, Gdańsku, Radiu Ram, Radiu Fabryka Tczew, Radiu Roxy, Radiu Dla Ciebie, Akadera oraz w Trzecim Programie Polskiego Radia;
  • ważniejsze koncerty: występ na żywo na antenie Polskiego Radia Białystok (marzec 2014), koncert promujący debiutancki album w białostockim klubie FAMA razem z Muchami oraz Peterem J. Birchem (październik 2013), koncert w białostockim klubie Metro (luty 2013), koncert w białostockim Gram Off On-ie (listopad 2012), support przed koncertem T.Love (listopad 2012), koncert w ramach Red Bull Tourbus Rytmy Młodych – Jarocin Festiwal 2012;
  • teledyski do utworów: remiks "Suicide" (marzec 2015), "I Want You" (listopad 2013), "June" (kwiecień 2013);
  • premiera utworu "Dziadek z wąsem z kamienia" w Muzeum Wojska w Białymstoku w ramach projektu "Z Piłsudskim po Białymstoku" (2011).

Program stypendium

Program obejmuje nagranie drugiego autorskiego minialbumu projektu muzycznego Ocean of Noise, którego Stypendysta jest pomysłodawcą. W skład albumu wejdą utwory wymyślone od podstaw oraz zaaranżowane przez Stypendystę. Na potrzeby projektu Stypendysta skomponował i zaaranżował utwory, dobierając brzmienia partii instrumentów oraz zarejestrował na komputerze wersję demo kompozycji. Do gościnnego udziału w nagraniach zamierza zaprosić wokalistkę polskiej sceny alternatywnej, z którą współpracowałem przy debiutanckiej płycie – Magdalenę Noweta (Let The Boy Decide, Break Horses, Call Me Unclejazz).

Zakres prac w ramach stypendium:

  • nagranie materiału w profesjonalnym studio,
  • projekt graficzny okładki wydawnictwa,
  • tłoczenie oraz wydanie płyty,
  • pozyskanie patronatów (m.in. We Are From Poland, Uwolnij Muzykę, Polskie Radio Białystok),
  • promocja projektu za pośrednictwem nośników medialnych lokalnych, ogólnopolskich, oraz portali muzycznych (m.in. Program Trzeci Polskiego Radia, Radio Białystok, Radio Akadera).

Rezultaty – mierzalne:

  • nagranie autorskiego materiału - 5-6 utworów,
  • przygotowanie szaty graficznej wydawnictwa,
  • wytłoczenie płyt – planowany nakład to 300 szt. Część nakładu zostanie wykorzystana do celów promocyjnych
  • wydrukowanie okładek.

Rezultaty - niemierzalne:

  • praca w profesjonalnym studio z profesjonalnym realizatorem dźwięku i nagranie autorskiego materiału od podstaw przyczyni się do podniesienia poziomu umiejętności muzycznych wnioskodawcy,
  • kontakty z profesjonalnymi artystami pomogą zdobyć doświadczenie oraz będą źródłem inspiracji w rozwijaniu twórczości,
  • utrwalenie pomysłów wnioskodawcy na płycie Ocean of Noise oraz jej późniejsza promocja pozwolą wnioskodawcy na pozyskanie szerszego grona odbiorców,
  • promocja Białegostoku jako miasta, w którym dzieją się ciekawe rzeczy oraz powstaje ciekawa i oryginalna muzyka. Podczas dotychczasowej promocji swoich prac wnioskodawca zawsze podkreślał, że jest twórcą wywodzącym się i działającym w
  • Białymstoku. Dzięki projektowi Ocean of Noise wielu recenzentów muzycznych z Polski poznaje alternatywną scenę muzyczną w Białymstoku.

O projekcie:

„Nowa płyta będzie mini-albumem z pięcioma całkiem nowymi utworami, które zarejestrowano między październikiem a grudniem ubiegłego roku. Rafał Konopka, twórca projektu Ocean of Noise, realizował go w Białymstoku, Warszawie oraz Poznaniu. W dwóch pierwszych miastach powstawała muzyka.

– Zawsze chciałem nagrać album, w którym dominująca część muzyki powstałaby na żywych instrumentach. W końcu mi się to udało, bo większość partii instrumentalnych na „Still In A Dream” to prawdziwe, żywe granie z muzykami, z którymi współpracuję od dawna albo z takimi, których specjalnie zaprosiłem z tej okazji – podkreśla lider projektu.

W Poznaniu powstawały zaś partie wokalne. W odróżnieniu od debiutanckiego krążka, gdzie do współpracy przy utworach Rafał zaprosił pięciu wokalistów, na „Still In A Dream” usłyszymy wyłącznie Magdalenę Nowetę. Artystka ponownie współpracuje przy projekcie Ocean of Noise – na poprzednim krążku zaśpiewała w trzech utworach, a kompozycje cieszyły się uznaniem recenzentów oraz słuchaczy.

– Myślę, że Magda czuje stylistykę i ducha projektu Ocean of Noise – komentuje Konopka. – A dzięki temu, że spotkamy się tym razem tylko z jej głosem, płyta zyskuje na spójności i wyrazistości – podkreśla i dodaje, że choć tytuł albumu sugeruje senne klimaty, to słuchacze mogą być zaskoczeni, gdy usłyszą efekt końcowy.

Zarówno „Still In A Dream”, jak i debiutancki album powstały dzięki stypendium, które Rafał Konopka otrzymał od prezydenta Białegostoku.

– Stypendium pomaga nam tworzyć rzeczy, które pokazują potem ludziom w całej Polsce, że u nas też dzieją się warte uwagi, artystyczne rzeczy – podkreśla twórca.

Dzięki stypendium artysta miał okazję współpracować z muzykami z Białegostoku i całej Polski – producentem płyty jest Michał Kupicz, znany z pracy z takimi artystami i zespołami jak Mitch&Mitch, Król, We draw A, Trupa Trupa czy Maja Kleszcz).

Artysta zapowiada, że wkrótce możemy spodziewać się premiery pierwszego singla. „Ocean of Noise wraca z nową płytą. Wkrótce usłyszymy pierwszy singiel”

/ Anna Dycha, portal BiałystokOnline, 8.01.2016 r.,

Do góry