• Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

Menu Kultura

Adrian Łucejko

Dodana: 02.03.2021 13:39

Adrian Łucejko

Dotychczasowy dorobek artystyczny, m.in.:

– wystawa własnoręcznie wykonanych rowerów m.in. podczas Festiwalu Nauki i Sztuki (Białystok 2011), Białystok Up To Date Festiwal (2011), Łódź Design Festiwal (2011);

– publikacja prac, m.in. na portalu projektowym Designanddesign.com oraz w katalogu festiwalowym Łódź Design Festiwal 2011;

– członek zespołu Rada Puchaczy wraz z którym m.in. brał udział w Ambient Park (2010), spektaklu Metropolish (2010) oraz zajął I miejsce w konkursie Garnie na byle czym (Augustów 2009).

Program stypendium

Projekt pn. "Eko-design w życiu codziennym. Instalacja" dotyczy stworzenia obiektów (mebli z recyclingu) oraz instalacji (otwartej przestrzeni pokoju dziennego), które zostaną zaprezentowane w formie wystawy w jednym z białostockich ośrodków kulturalnych. Projekt przedstawi rolę eko-designu oraz recyclingu w życiu codziennym.

Program stypendium obejmuje dwa etapy: projektowy (zaprojektowanie elementów instalacji i obiektów, wykonanie szkiców projektowych, sporządzenie modeli 3D i wybranie najlepszych pomysłów, zaprojektowanie całościowej koncepcji instalacji) oraz wykonawczy (skompletowanie materiałów i narzędzi niezbędnych do stworzenia instalacji, skompletowanie niezbędnych części do ponownego użycia/recyclingu z których powstaną nowe meble, praca warsztatowa, przygotowanie projektu oraz wystawa dzieła np. na terenie kompleksu przy ul. Węglowej w Białymstoku).

Rezultaty: instalacja, która powstanie w ramach stypendium jako ciekawa koncepcja w sztuce designu odniesie sukcesy w wielu konkursach w kraju i za granicą w zakresie sztuki użytkowej. Stypendium popchnie wnioskodawcę do dalszych i szerszych działań związanych z pasją tworzenia sztuki użytkowej i szeroko rozumianego design. Stypendysta jest przekonany, że swym projektem zainspiruje i zachęci do kreatywnych działań młodych ludzi.

Uzasadnienie celowości: Celem projektu jest przedstawienie roli wtórnego wykorzystywania różnorodnych materiałów - możliwości jakie daje recycling we współczesnym designie oraz w otaczającym nas życiu. Stypendysta chciałby pokazać szerszemu gronu jak ważną funkcję pełni recycling w projektowaniu użytkowym; kiedy można stworzyć coś interesującego z rzeczy pozornie nie nadających się do użytku. Stypendysta chce przedstawić design, który respektuje ekologię i szanuje środowisko naturalne; ponadto ma głębokie przekonanie, że poprzez swoje działania i twórczość zachęci do szerszego postrzegania rzeczy nas otaczających i umiejętności dokonywania przemyślanych decyzji, jakich dokonujemy codziennie wywierając wpływ (świadomy lub nie) na przestrzeń w której żyjemy. Ponadto Adrian Łucejko poprzez swój projekt chce postawić Białystok na uznanej pozycji w świecie designu.

Do góry