• Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

Menu Kultura

MICHAŁ STANKIEWICZ

Dodana: 02.03.2021 12:57

MICHAŁ STANKIEWICZ

2003 - 2005 Współpraca z Grupą Teatralną "Bez ziemi".
2004 - 2006 Prowadzenie audycji kulturalnej Krzywa balustrada w warszawskim Radiu Aktywnym.
2005 - 2007  Współpraca z niemiecką organizacją pozarządową Aktuelles Forum, wspierającą dialog międzykulturowy w Europie (pisanie artykułów, redakcja wywiadów ze świadkami II wojny światowej).
2005 – Debiut radiowy w PR I Polskiego Radia – reportaż "Teleranek".
2005 – performance połączony z reportażem wcieleniowym realizowany podczas 3 tygodni jeżdżenia autostopem po Europie Zachodniej,
2005 - 2007 – członek zespołu Pure Nonsense Quartet.
2006 – Rejestrowanie tradycyjnych pieśni białoruskich we wsi Ładaroż.
2007 – Laureat konkursu "Dolina Kreatywna" organizowanego przez TVP, za etiudę "Krzesła".
2008 – Finalista I Obserwatorium Artystycznego Entree, organizowanego przez Teatr Rozrywki w Chorzowie, za etiudę "Krzesła".
2009 – Reżyseria i produkcja 2 dramatów własnego autorstwa w warszawskim teatrze Komuna Otwock.
2009 – Premiera tekstu pisanego na zamówienie Muzeum Powstania Warszawskiego "A ze mną możesz się komunikować".
2010 – Produkcja i realizacja autorskiego filmu krótkometrażowego.

Program stypendium

Założeniem projektu "Gada Podlasie" jest stworzenie polifonicznej kroniki współczesnych historii i legend Podlasia, zawierającej kilkadziesiąt opowiadań ze wsi z okolic Białegostoku.

Celem projektu jest zachowanie ważnych, ciekawych podań ustnych o wydarzeniach w życiu małych społeczności wiejskich, które żyją jedynie przekazywane w opowieściach, lecz z czasem zapominane.

Do projektu powstanie strona internetowa, gdzie będą zamieszczone filmy z wywiadami - opowieściami o najnowszej podlaskiej historii. W grudniu 2010 r. odbędzie się prezentacja wybranych filmów z wywiadami oraz publiczne czytanie zebranych historii przez aktorów, które ma na celu przywołanie zanikającej tradycji gawędziarstwa.

Tłem będzie muzyka ilustrująca wydarzenia na scenie i pokaz zdjęć zrobionych podczas trwania projektu oraz udostępnionych dzięki uprzejmości bohaterów opowieści.

Historyczna przeszłość broni się przed zapomnieniem w micie, przypowieści, legendzie.

Z czasem mit staje się coraz bardziej pusty i wyblakły, a historia, chociażby najbardziej żywa, spłyca się i formatuje do stereotypu.

W Projekcie Gada Podlasie, próbowałem przyjrzeć się konstruowaniu mitu.

W tym celu przyglądam się wydarzeniom o różnych potencjałach mitologicznych i metaforycznych.

Od najprostszych, bardzo intymnych, jednostkowych, indywidualnych historyjek do wydarzeń socjologicznych, wieloosobowych, już na wstępie mających siłę przypowieści.

Robię to na rożne sposoby, od słownego wywiadu, po podstawową próbę rekonstrukcji wydarzeń.

 Najbardziej frapujące są momenty, kiedy bohater wraca do miejsca mitu, a my mamy szansę zobaczyć opowieść w jego oczach.

Michał Stankiewicz

Realizacja stypendium

Do góry