Facebook icon
  • Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

Menu Kultura

Agnieszka Pajączkowska i Nina Manel zostały laureatkami 29. Nagrody Literackiej Prezydenta Miasta Białegostoku im. Wiesława Kazaneckiego

Dodana: 28.02.2021 12:23

Kategorie: Nagroda literacka

Agnieszka Pajączkowska odebrała nagrodę za książkę „Wędrowny zakład fotograficzny”, za uchwycony w języku, pełen empatii, projekt socjologiczny natomiast Ninę Manel nagrodzono w kategorii najlepszy ogólnopolski poetycki debiut roku za tom poetycki „Transparty”, za udane połączenia kognitywistyki z feminizmem i akademii z dyskoteką.

Kapituła do 29. edycji Nagrody nominowała:
•    w kategorii najlepsza książka roku
1.    „Wędrowny zakład fotograficzny” Agnieszki Pajączkowskiej, Wydawnictwo Czarne, Wołowiec 2019;
2.    „Wszystkojedność” Grzegorza Sobaszka, Wydawnictwo Szafa, Warszawa 2019;
3.    „Dropie” Natalki Suszczyńskiej, Korporacja Ha!art, Kraków 2019;

•    w kategorii najlepszy ogólnopolski poetycki debiut roku
1. „Środki transportu” Magdaleny Kicińskiej, Wydawnictwo Literackie, Kraków 2019;
2. „Transparty” Niny Manel, Biuro Literackie, Stronie Śląskie 2019;
3. „Czarny organizm” Juliusza Pielichowskiego, Instytut Mikołowski, Mikołów 2019;
4. „Wtracenie” Przemysława Suchaneckiego, Biuro Literackie, Stronie Śląskie 2019;
5. „Godzina wychowawcza” Tomasza Ważnego, Wydawnictwo j, Wrocław 2019.

Agnieszka Pajączkowska –  urodzona w  1986, kulturoznawczyni, twórczyni projektów fotograficznych, kulturalnych i edukacyjnych, kuratorka wystaw fotograficznych, animatorka kultury, absolwentka Instytutu Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 2012–2016 prowadziła Wędrowny Zakład Fotograficzny – jeżdżąc 30-letnim volkswagenem T3 wzdłuż wschodniej granicy Polski, oferowała mieszkańcom wiosek wykonanie zdjęcia portretowego w zamian na jedzenie i opowieści . Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w obszarze „Sztuki wizualne”. Laureatka konkursu Kulturysta Roku 2016 – nagrody przyznawanej przez Radiowy Dom Kultury. Publikowała m.in. w „Kontekstach”, „Zagładzie Żydów”, „Widoku”, „małej kulturze współczesnej”, „Res Publice”, „Krytyce Politycznej”, „Wysokich Obcasach”. W 2019 roku wydała wraz z Aleksandrą Zbroją książkę A co wyście myślały? Spotkania z kobietami z mazowieckich wsi.
Źródło: www.czarne.com.pl

Nina Manel – urodziła się w Lublinie. Pisze wiersze i dramaty. Debiutowała w almanachu Połów. Poetyckie debiuty 2017. Absolwentka neurokognitywistyki. Przygotowuje pracę doktorską na temat roli percepcji krosmodalnej OUN w twórczości poetyckiej. Mieszka w Krakowie.
Źródło: www.biuroliterackie.pl

Do góry