• Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

Butelkomaty do butelek typu PET na terenie Białegostoku

Dodana: 29.11.2020 17:08

Mieszkańcy od stycznia 2020 r. mogą już korzystać z pierwszych butelkomatów, które pojawiły się w Białymstoku. Ta pilotażowa akcja, która ma przynieść konkretne korzyści – za pieniądze uzyskane ze sprzedaży butelek zostaną kupione sadzonki drzew.

zdjęcie przedstawiające butelkomat

W Białymstoku stanęły dwa butelkomaty. To pilotażowa akcja, której inicjatorami są białostoccy radni Koalicji Obywatelskiej - Jowita Chudzik i Łukasz Prokorym.

Butelkomaty w pierwszych miesiącach były ustawione w budynkach Urzędu Miejskiego. Od poczatku sierpnia stoją w holach basenów Białostockiego Ośrdodka Sportu i Rekreacji - w Pływalni Rodzinnej przy ul. Stromej i Pływalni Sportowej przy ul. Włókienniczej 4.

 

Białostoczanie mogą do nich wrzucać butelki PET o pojemności 0,5 i 1,5 litra. Korzystać z urządzeń można w godzinach pracy pływalni.

W każdym z tych butelkomatów mieści się 240 butelek. Po opróżnieniu urządzenia butelki będą sprzedawane firmom zajmującym się recyklingiem w cenie 10 groszy za sztukę. Uzyskane w ten sposób pieniądze Miasto przeznaczy na zakup sadzonek drzew, które zostaną później posadzone na terenie Białegostoku.

Jak twierdzą naukowcy, przy produkcji plastikowych opakowań wykorzystywanych jest ponad 4 tys. chemicznych substancji. Tylko 25% zostało przebadanych pod kątem toksyczności. Na dodatek oblicza się, że rozkład plastikowych opakowań trwa ponad 500 lat.

– Niestety, plastik jest wciąż wszechobecny, dlatego warto starać się, aby trafiał do recyklingu, a nie na składowiska – powiedział prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski. – To pomaga zmniejszyć szkodliwy wpływ tego tworzywa na nasze zdrowie i na środowisko, w którym żyjemy.

Regulamin przyjmowania butelek PET w automacie

rozmiar: 184,21 KB PDF pobierz
Do góry