• Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

Menu Nasz Białystok jest Eko

Ekologia zaczyna się od Ciebie

Dodana: 30.11.2020 20:23

Ekologia zaczyna się od Ciebie

Sposób postępowania z odpadami przez człowieka ma bardzo duży wpływ na środowisko, które nas otacza. Przez wiele lat wszystkie śmieci trafiały na wysypiska. Dziś jest zupełnie inaczej - część odpadów można ponownie wykorzystać, z części można wytworzyć energię cieplną i elektryczną. Dlatego tak ważne jest, aby każdy z nas segregował i ograniczał ilość produkowanych śmieci w swoich domach.

Rodzina

SEGREGUJĘ ODPADY W SWOIM DOMU

Większość wyrzucanych przez nas śmieci nadaje się do ponownego wykorzystania, czyli recyklingu. Papier, metale, szkło, tworzywa sztuczne po przetworzeniu mogą nam służyć jeszcze wiele razy. Nie powinny one trafiać na składowisko odpadów. Nie tylko będą się tam marnować, ale przede wszystkim mogą szkodzić środowisku.

Od 1 października 2018 r. podstawowa selektywna zbiórka w Białymstoku polega na wyselekcjonowaniu:
- papieru
- tworzyw sztucznych, metali i opakowań wielomateriałowych
- szkła opakowaniowego (słoiki, butelki)
- odpadów zielonych
- odpadów bio
- odpadów wielkogabarytowych
- żużla i popiołów z palenisk domowych
- zmieszanych odpadów komunalnych.

Dodatkowo trzeba oddzielać i przekazywać do właściwych placówek:
- lekarstwa
- elektroodpady
- odpady remontowo-budowlane
- opony.

OGRANICZAM ILOŚĆ PRODUKOWANYCH ODPADÓW

O ilości produkowanych odpadów w naszym domu decydujemy już w momencie robienia zakupów. Oto kilka rozwiązań, o których warto pamiętać robiąc zakupy w sklepie:

1. Na zakupy zabierzmy ze sobą torbę (najlepiej ekologiczną) lub koszyk, w który będziemy mogli zapakować nasze zakupy – oprócz tego, że będzie nam wygodniej nieść zakupy (szczególnie te ciężkie jak napoje), przyniesiemy do domu mniej foliowych lub plastikowych toreb.
2. Wybierając artykuły, zwracajmy uwagę przede wszystkim na ich opakowania. Wystrzegajmy się kupowania produktów pakowanych oddzielnie m.in. w folię, czy na tackach.
3. Kupując jajka na wagę weźmy ze sobą wytłaczankę.
4. Jeśli mamy taką możliwość kupujmy większe opakowania produktów m.in. proszków do prania, zamiast dużej liczby małych opakowań.
5. Zanim coś kupimy warto przeczytać  etykietę towaru. Zwróćmy uwagę na datę przydatności (najlepiej, aby była jak najdłuższa), skład produktu oraz czy na opakowaniu znajduję się informacja o jego biodegradowalności.
6. Zastanówmy się nad możliwością wypożyczenia, zamiast kupna przedmiotów rzadko używanych m.in. narzędzi, książek, płyt CD.
7. Warto kupować produkty trwalsze, lepszej jakości i dłuższym czasie użytkowania m.in. meble, sprzęt elektroniczny, bawełniane pieluszki zamiast jednorazowych.

Pozostałe proste i codzienne zachowania pomagające nam, przyczynić się do ograniczenia ilości odpadów w naszym gospodarstwie:

1. Jeśli przynosimy już do domu torby foliowe lub plastikowe, warto je wykorzystać, np. na kolejne zakupy lub jako worki na śmieci.
2. Plastikowe opakowania po produktach można wykorzystać jako pojemniki, np. na guziki, śrubki.
3. Jeśli jesteśmy właścicielem działki lub przydomowego ogródka, odkładajmy odpady organiczne na kompost (jako idealny nawóz), a plastikowe folie wykorzystujmy do rozsad roślin.
4. Używajmy obrusów materiałowych i nie używajmy naczyń jednorazowych.
5. Oszczędzajmy papier, zapisujmy kartki po obu stronach.
6. Do wycierania powierzchni, czy umytych naczyń używajmy szmatek materiałowych, zamiast papierowych ręczników.
7. Niechciana korespondencja, bezpłatne gazetki oraz ulotki stanowią 3-4% odpadów komunalnych. Aby zaradzić temu problemowi możemy usunąć swoje dane osobowe z centralnej bazy adresów pocztowych, listownie lub przez internet.

NIE PALĘ ODPADÓW

Palenie odpadów w piecach domowych nie dość, że niszczy środowisko to również nasze zdrowie (tony odpadów i trujących substancji zamiast trafić na składowisko, trafia do naszych płuc).  Według starożytnej zasady „ W przyrodzie nic nie powstaje i nic nie ginie, lecz wszystko ulega przemianom” niebezpieczne i trujące związki wchodzące w skład odpadów przybierają inną postać. Warto pamiętać, że nasze domowe piecie nie są przystosowane do spalania odpadów - panuje w nich za niska temperatura, nie posiadają też filtrów powietrza.

W piecach domowych NIE możemy spalać:
- odpadów z gumy,
- przedmiotów plastikowych i z tworzyw sztucznych,
- elementów pokrytych lakierem,
- sztucznej skóry,
- opakowań i pozostałości po rozpuszczalnikach, farbach, środkach ochrony roślin, lakierach itp.
- papieru bielonego związkami chloru z nadrukiem farb kolorowych.

Warto pamiętać, że obowiązuje również ZAKAZ palenia tak zwanych odpadów zielonych, m.in. trawy, liści czy gałęzi.

W piecach domowych MOŻNA spalać:
- trociny, wióry i ścinki,
- odpady kory i korka,
- papier, tekturę i drewno oraz opakowania z nich zrobione.

NIE WYRZUCAM ODPADÓW W MIEJSCACH DO TEGO NIEPRZEZNACZONYCH

Odpady pozostawione w miejscach do tego nieprzeznaczonych, czyli koło drogi, w lesie, w parku lub nad wodą mają bardzo negatywny wpływ na nasze środowisko naturalne. W takich miejscach pozostawiamy niemal wszystko, od zwykłych śmieci, po złom i odpady niebezpieczne. Takie wysypiska w przeciwieństwie do wysypisk legalnych, nie są oddzielone od podłoża kilkoma warstwami zabezpieczającymi. Ich brak powoduje przedostawanie się substancji trujących i toksycznych do gleb i wód gruntowych, co przyczynia się do powstawania zagrożenia dla naszego zdrowia. Na domiar złego składowane w ten sposób odpady z czasem zaczynają się rozkładać, co prowadzi do rozwoju wszelkiego rodzaju bakterii chorobotwórczych i grzybów, często przenoszonych przez zwierzęta, np. szczury, muchy.

Do góry