Projekt "Nasze Osiedle"
5 i 17 czerwca br. na osiedlu Bema i Starosielce odbyły się pikniki w ramach projektu „Nasze Osiedle”. Celem przedsięwzięcia jest promowanie wśród mieszkańców współdziałania ze służbami i instytucjami miejskimi na rzecz podnoszenia bezpieczeństwa w środowisku lokalnym.
Biuro Zarządzania Kryzysowego wraz z Komendą Wojewódzką i Miejską Policji w Białymstoku rozpoczęło realizację projektu „Nasze Osiedle”. Niniejszy projekt realizowany jest w ramach „Programu zapobiegania przestępczości oraz ochrony bezpieczeństwa obywateli i porządku publicznego Miasta Białegostoku” oraz programu „Uwaga zagrożenie” prowadzonego przez KWP i KMP w Białymstoku.
Z terenu miasta Białegostoku osiedla Bema i Starosielce zostały wytypowane do przeprowadzenia pilotażu powyższego projektu.
Celem głównym projektu jest promowanie strategii współdziałania służb i instytucji ze społeczeństwem na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa.
Cele pośrednie:
- upowszechnianie informacji o sposobach zapobiegania przestępczości oraz zachowania się w sytuacji zagrożenia
- zaangażowanie mieszkańców osiedli do wspólnych działań na rzecz bezpieczeństwa
- podejmowanie działań zapobiegawczych i interwencyjnych w oparciu o konsultacje z lokalną społecznością
Opis problemu:
Na terenie województwa podlaskiego znajduje się 36 miast, z których największym jest Białystok (294 685 mieszkańców) . Z uwagi na wielkość i zaludnienie miasta, skala zagrożeń występujących na terenie Podlasia, jest tu największa.
Z badań poczucia bezpieczeństwa, prowadzonych w 2009 r. m.in. na terenie Białegostoku wynika, że największym problemem dla mieszkańców miasta są:
- napady i rozboje (37,5%);
- zaczepiania przez grupy agresywnej młodzieży (31,1%),
- agresja ze strony osób pijanych lub narkomanów (29,5%),
- bójki i pobicia (25,6%) oraz
- niszczenie mienia przez wandali (25,5%).
Z w/w badań wynika także, iż 21,7% mieszkańców miasta nie czuje się bezpiecznie, spacerując po swojej okolicy po zmroku.
Powyższe jest zbieżne z wynikami badań społecznych, dotyczących oceny stanu bezpieczeństwa i pracy Policji, które były przeprowadzone w 2009 r. przez KWP w Białymstoku na terenie powiatu białostockiego . Wynika z nich, że na terenie miast powiatu białostockiego 23,7% mieszkańców ocenia swoje miejsce zamieszkania (dzielnica, osiedle) jako niebezpieczne i niespokojne. Wpływ na taki pogląd ma w znacznej mierze niedostateczna liczba patroli Policji i Straży Miejskiej (62,2% wskazań). Zjawiskami najbardziej uciążliwymi:
- chuligaństwo i wandalizm (56,6%),
- zakłócanie ciszy nocnej (49,4%),
- alkoholizm (41,1%),
- brawurowa jazda samochodami i motocyklami (37,2%)
- przemoc wśród nieletnich (27,7%).
Jednocześnie osoby poddane badaniu wskazały, że wpływ na poczucie, że miejsce zamieszkania jest bezpieczne i spokojne, ma nieznajomość przypadków popełniania przestępstw lub wykroczeń w miejscu zamieszkania (63,6%), odpowiednia liczba patroli Policji i Straży Miejskiej (23,6%) oraz wspólne działania Policji, społeczeństwa i samorządów w ramach znanych programów prewencyjnych (10,1%).
Wg mieszkańców miast powiatu białostockiego, wpływ na podniesienie poziomu bezpieczeństwa w miejscu zamieszkania ma:
- pełniejsza współpraca Policji i społeczeństwa w zakresie zapobiegania przestępczości (54,1%),
- instalacja lepszego oświetlenia ulic i parkingów oraz klatek schodowych (44,6%),
- zwiększenie liczby zajęć pozaszkolnych dla dzieci a przy współpracy z samorządem - tworzenie miejsc spotkań młodzieży (41,0%),
- instalacja progów zwalniających na drogach osiedlowych (17,6%) oraz
- kampanie informacyjne z udziałem dzielnicowych, dot. zagrożeń i możliwych zabezpieczeń (14,8%).
Ponad połowa osób ankietowanych (57,6%) ma pozytywny stosunek do współpracy Policji ze społeczeństwem w zakresie tworzenia społecznych inicjatyw w ramach sąsiedzkich programów przeciwdziałania przestępczości, przy czym 35,5% spośród nich brałoby udział w takich inicjatywach. Znaczna część mieszkańców (27,7%) nie ma zdania na temat takich inicjatyw, gdyż nic o nich nie wie.
Przedmiotowe badania dotyczą Białegostoku oraz miast powiatu białostockiego. Z uwagi na fakt, iż nie istnieją badania szczegółowe dotyczące poszczególnych osiedli powyżej przytoczone badania są punktem wyjścia projektu.
Celem głównym projektu jest promowanie strategii współdziałania służb i instytucji ze społeczeństwem na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa.
Dla zwiększenia skuteczności działań ich realizacja ma przebiegać na konkretnych – wybranych osiedlach. Działania prowadzone w mikrośrodowisku społecznym pozwolą na zapewnienie nie tylko szerszego grona odbiorców, ale przede wszystkim na diagnozę lokalnych problemów i tym samym możliwość zapewnienia adekwatnych działań zapobiegawczych oraz zaangażowanie mieszkańców do działań na rzecz bezpieczeństwa.
Do przeprowadzenia pilotażu projektu wytypowano dwa osiedla - Bema i Starosielce według kryterium zagrożenia przestępczością (liczba zdarzeń interwencyjnych Policji).
Założenia projektu
- Rodzaj działań
Projekt będzie realizowany pilotażowo na terenie 2 wybranych w/w osiedli Białegostoku
poprzez:- działania diagnozujące
- ankietowanie członków lokalnej społeczności pod kątem występujących problemów (w tym m.in. zbadanie poziomu poczucia bezpieczeństwa młodzieży)
- zebranie opinii, uwag i wniosków lokalnej społeczności dotyczących osiedla przez przedstawicieli wybranych służb i instytucji – w ramach punktów informacyjnych
- stworzenie map zagrożeń osiedli – na podstawie informacji uzyskanych od mieszkańców
- analiza rozwiązań architektonicznych na osiedlu Starosielce pod kątem bezpieczeństwa
- działania informacyjne
- opracowanie i kolportaż materiałów informacyjnych skierowanych do lokalnej społeczności (profilaktyka patologii społecznych, prewencja zagrożeń)
- spotkania ze społecznością lokalną (tematyka – w oparciu o działania diagnozujące)
- akcja promocji noszenia elementów odblaskowych pod hasłem „Nasze osiedle … dobrze widoczne” (kolportaż elementów odblaskowych w wybranym terminie wśród przechodniów – działania w plenerze z udziałem wolontariuszy)
- promowanie sposobów zabezpieczenia mienia (m.in. znakowanie mienia)
- uruchomienie witryny internetowej dotyczącej projektu
- cykliczne publikacje dotyczące projektu w środkach masowego przekazu
- działania zapobiegawcze i interwencyjne podejmowane przez służby i instytucje w oparciu o wyniki działań diagnozujących
- działania alternatywne
- osiedlowe pikniki integracyjne, w ramach których zaplanowano m.in.:
- promowanie alternatywnych form spędzania wolnego czasu (w formie wystawienniczej osiedlowych oraz miejskich placówek kulturalno-oświatowych, sportowych i pomocowych, a także scenicznej – jako prezentacja umiejętności i zainteresowań).
- prezentację sprzętu służb mundurowych, ćwiczenie zasad udzielania pomocy przedmedycznej, bezpiecznych zachowań w kontakcie ze zwierzętami itp.
- zabawy integracyjne, konkursy.
- działania diagnozujące
- Adresaci:
- mieszkańcy osiedli
- właściciele firm znajdujących się na terenie osiedli
- przedstawiciele instytucji znajdujących się na terenie osiedli
- personel placówek kulturalno-oświatowych i pomocowych znajdujących się na terenie osiedli
Cele działań:
- główny: promowanie strategii współdziałania służb i instytucji ze społeczeństwem na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa
- pośrednie:
- upowszechnianie informacji o sposobach zapobiegania przestępczości oraz zachowania się w sytuacji zagrożenia
- zaangażowanie mieszkańców osiedli do wspólnych działań na rzecz bezpieczeństwa
- podejmowanie działań zapobiegawczych i interwencyjnych w oparciu o konsultacje z lokalną społecznością
Realizatorzy
Urząd Miejski w Białymstoku (Biuro Zarządzania Kryzysowego)
- zapewnienie środków finansowych na realizację projektu
- organizacja działań projektowych
- upowszechnienie projektu w mediach
- monitoring, ewaluacja i sprawozdawczość
Komendy: Wojewódzka i Miejska Policji w Białymstoku
- bieżąca analiza zagrożeń na terenie osiedli Bema i Starosielce
- podejmowanie działań prewencyjnych i interwencyjnych w oparciu o działania diagnozujące
- udział w organizacji działań projektowych
- upowszechnianie projektu w środkach masowego przekazu
- monitoring, ewaluacja i sprawozdawczość
Partnerzy/realizatorzy działań – zakres udziału.
Założeniem projektu jest wyłonienie na każdym z osiedli jednej instytucji, która mogłaby pełnić funkcję swego rodzaju lidera. Powinna to być organizacja, która dobrze zna (lub może poznać) swoje osiedle i tym samym może pomóc w ukierunkowaniu działań oraz w dotarciu do odpowiednich osób czy instytucji, które mogłyby te działania wesprzeć lub w nich uczestniczyć.
Założeniem projektu jest integracja społeczności osiedlowych, jednak w działaniach projektowych nie może zabraknąć instytucji funkcjonujących na terenie miasta.
Formalne partnerstwo/udział w realizacji działań będzie się odbywać na zasadach określonych przez koordynatorów programu z tymi instytucjami (porozumienia ustne lub pisemne).
W pilotażowej edycji projektu nawiązano współpracę ze Stowarzyszeniem Pomocy Rodzinie i Dzieciom SZANSA (działającym na osiedlu Starosielce) oraz ze Szkołą Podstawową nr 34 (osiedle Bema) – liderzy.
Akces udziału w projekcie wyrazili również:
Wydział Architektury Politechniki Białostockiej w zakresie opracowania analizy intensywności użytkowania poszczególnych miejsc na osiedlu Starosielce, występujących rozwiązań oraz oceny istniejących rozwiązań i wskazanie propozycji ich ulepszeń.
V Liceum Ogólnokształcące w zakresie zbadania poziomu poczucia bezpieczeństwa młodzieży na terenie wybranych osiedli (opracowanie narzędzi badawczych, przesłanie narzędzi do szkół, zebranie i analizę danych, przygotowanie raportu)