• Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

Informacja o osadach ściekowych

Dodana: 28.09.2017 12:31

Kategorie: Ochrona środowiska

W związku z napływającymi sygnałami o nielegalnym zagospodarowywaniu osadów ściekowych pochodzących z miejskiej oczyszczalni ścieków w Białymstoku informuję, iż Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Białymstoku przeprowadził wspólne działania z Komendą Wojewódzką Policji w Białymstoku w tej sprawie. W trakcie prowadzonych czynności kontrolnych ujawniono, iż osady ściekowe odbierane z Oczyszczalni Ścieków w Białymstoku trafiają na pola uprawne rolników na terenie województwa podlaskiego. Osady ściekowe pochodzące z terenu oczyszczalni miejskiej w Białymstoku nie nadają się do rolniczego wykorzystania, a mimo to trafiają na pola uprawne.

Informujemy, że stosując komunalne osady ściekowe do celów rolniczych należy przestrzegać przepisów rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 6 lutego 2015 r. w sprawie komunalnych osadów ściekowych, m.in. zgodnie z § 2 ust. 1 pkt 1, 2, 3a, komunalne osady ściekowe mogą być stosowane na gruntach, jeżeli są spełnione następujące warunki:

  1. zawartość metali ciężkich w tych osadach nie przekracza ilości określonych w załączniku nr 1 do rozporządzenia;
  2. w przypadku stosowania tych osadów w rolnictwie i do rekultywacji gruntów na cele rolne - nie wyizolowano bakterii z rodzaju Salmonella w reprezentatywnej próbce osadów o masie 100 g uzyskanej zgodnie z § 5 ust. 3;
  3. łączna liczba żywych jaj pasożytów jelitowych Ascaris sp., Trichuris sp., Toxocara sp. w 1 kg suchej masy, zwanej dalej "s.m.", osadów przeznaczonych do badań stosowanych w rolnictwie oraz do rekultywacji gruntów na cele rolne - wynosi 0.

Zgodnie z § 3 ust. 1, przy stosowaniu komunalnych osadów ściekowych na gruntach dawkę osadów dla określonej powierzchni gruntu ustala się oddzielnie dla każdej z badanej objętości komunalnych osadów ściekowych, na podstawie wyników badań reprezentatywnych próbek komunalnych osadów ściekowych i gruntów, zgodnie z § 3 ust. 3, przy ustalaniu dopuszczalnej dawki komunalnych osadów ściekowych wykorzystywanych na cele w rolnictwie oraz do rekultywacji gruntów na cele rolne uwzględnia się zasady dobrej praktyki rolniczej, w szczególności dostosowując dawkę komunalnych osadów ściekowych pod względem zawartości azotu i fosforu do potrzeb pokarmowych roślin oraz uwzględniając przy ustalaniu tej dawki nawozy stosowane na danym gruncie, środki wspomagające uprawę roślin i polepszacze gleby w rozumieniu rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1069/2009 z dnia 21 października 2009 r. określającego przepisy sanitarne dotyczące produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego, nieprzeznaczonych do spożycia przez ludzi, i uchylającego rozporządzenie (WE) nr 1774/2002 (rozporządzenie o produktach ubocznych pochodzenia zwierzęcego) (Dz. Urz. UE L 300 z 14.11.2009, str. 1, z późn. zm.). Ponadto zgodnie z § 6 ust. 2, badania gruntów wykonuje się każdorazowo przed skierowaniem danej partii komunalnych osadów ściekowych do zastosowania na gruncie.

W związku z powyższym do rolników mogą docierać nieznane osoby z propozycją dostarczenia nawozu bezpłatnie lub w bardzo korzystnej cenie. Zapewniają one o dobrej jakości nawozu, nie przedstawiając jego badań, źródła pochodzenia oraz nie podając dawek stosowania go na polach uprawnych. W takich przypadkach może trafić na pole osad o nieznanym składzie z możliwą zawartością substancji niebezpiecznych oraz jaj pasożytów, co dyskwalifikuje go do rolniczego stosowania.

W przypadku wątpliwości co do legalności stosowania osadu ściekowego na polach uprawnych można skontaktować się z Wojewódzkim Inspektoratem Ochrony Środowiska w Białymstoku celem uzyskania informacji w tej sprawie.

Do góry