• Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

Departament Komunikacji Społecznej

ul. Słonimska 1

15-950 Białystok

tel.: 85 879 79 79

opinia@um.bialystok.pl

Formularz kontaktowy

Zwiedzanie Pałacyku Gościnnego

Dodana: 30.04.2018 13:53

Kategorie: Aktualności Kultura

Pałacyk Gościnny przy ul. Jana Kilińskiego zostanie otwarty dla zwiedzających. Białostoczanie 2 maja będą mogli zobaczyć unikalne barokowe wnętrza jednego z najciekawszych białostockich zabytków.

„Dzień otwarty w Pałacyku Gościnnym” zostanie zorganizowany w środę, 2 maja. Zabytek przy ul. J. Kilińskiego 6 będzie można zwiedzać między godz. 11.00 a 14.00. Mieszkańców po unikatowych, barokowych wnętrzach oprowadzą pracownicy Urzędu Miejskiego w Białymstoku. Opowiedzą o bogatej historii tego miejsca. Budynek to przykład pięknej gotyckiej architektury z XVIII wieku.

Zapraszam mieszkańców na dzień otwarty w Pałacyku Gościnnym – mówi prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski. – Warto zwiedzić odnowione kilka lat temu wnętrza, które nawiązują do czasów hetmana. Tak wyglądałby pałacyk, gdyby Branickiemu udało się zrealizować swoje plany i dokończyć urządzanie pałacyku.

Pałacyk Gościnny został zbudowany w 1771 roku przez hetmana Jana Klemensa Branickiego dla żony Izabeli. W barokowej rezydencji nocowali także liczni goście, których zapraszał hetman, m.in. dworzanie króla Stanisława Augusta, cesarza Józefa II czy księcia Pawła, późniejszego cara Rosji. Po śmierci Izabeli budynek, wraz z zespołem pałacowo-ogrodowym, wszedł w posiadanie cara Aleksandra I. Od drugiej połowy XIX w. do 1939 r. mieściły się w nim restauracje i kawiarnie. Dziś znajduje się tam Urząd Stanu Cywilnego – Pałacyk Ślubów. Budynek służy także prezydentowi Białegostoku do celów reprezentacyjnych.

W 1998 roku przeprowadzony został gruntowny remont elewacji, uwzględniający jej historyczny wygląd. Rok później rozpoczął się remont wnętrz, prowadzony zgodnie z programem opracowanym przez ks. dr. Jana Niecieckiego na podstawie źródeł, ikonografii z epoki, a także zachowanych wnętrz innych obiektów należących do hetmana Branickiego.

Kamila Bogacewicz

Do góry