• Ilustracja do artykułu 1920x450.jpg

Żubroffka za nami

Dodana: 11.12.2017 15:06

Kategorie: BOK Aktualności Kultura

W niedzielę (10 grudnia) zakończyła się 12. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmów Krótkometrażowych Żubroffka. Znamy już laureatów i wyróżnionych w tegorocznych festiwalowych konkursach.

Żubroffka 2017 trwała 5 dni, które były wypełnione pokazami, koncertami, wystawami, dyskusjami i warsztatami. Każdy fan krótkiego metrażu znalazł w programie coś dla siebie. W ośmiu festiwalowych konkursach rywalizowało 125 filmów, wybranych spośród prawie 2 tys. zgłoszeń.

Nagrodzone w tym roku filmy niosą ze sobą silne emocje. Opowiadają historie o poszukiwaniu miłości, o relacjach między matką i synem, o sumieniu i retuszowaniu rzeczywistości, o lękach egzystencjalnych, o poświęceniu w drodze do celu – powiedział zastępca prezydenta Rafał Rudnicki. – W tym roku podczas Żubroffiki mieliśmy okazję obejrzeć filmy na naprawdę wysokim poziomie.  

Jury przyznało Grand Prix festiwalu Żubroffka (Nagrodę Dyrektora Białostockiego Ośrodka Kultury) w wysokości 8 tys. zł dla filmu będącego opowieścią o kobiecym ciele i seksualności. Obraz został wyreżyserowany przez Renatę Gąsiorowską. W poszczególnych konkursach przyznano nagrody:

  • I nagroda w konkursie Okno na świat: film „Invisibly”, reż. Aron Szentpeteri (otrzymał też nagrodę New Europe Talent Award),
  • I nagroda w konkursie Cały ten świat: film „Retouch”, reż. Kaveh Mazaheri,
  • I nagroda w konkursie Studenci: film „Proch”, reż. Jakub Radej,
  • I nagroda w konkursie Niezależni: film „Pierwszy Polak na Marsie”, reż. Ahnieszka Elbanowska,
  • I nagroda w konkursie Na skraju: film „Islands”, reż. Yann Gonzalez,
  • I nagroda w konkursie Amatorzy: film „Bed side story”, reż. Michał Łubiński.

Jury nagrodziło najlepszy dokument. To film „Meryem” (reż. Reber Dosky). Nagroda za najlepszą fabułę przypadła w udziale filmowi „Nic nowego pod słońcem” (reż. Damian Kocur). Za najlepszą animację uznano film „O matko!” w reżyserii Pauliny Ziółkowskiej. Nagrodę za najlepsze zdjęcia otrzymał film „Nyo vweta nafta”, reż. Ico Costa. Natomiast najlepsza muzyka była w filmie „Najpiękniejsze fajerwerki ever” (reż. Aleksandra Terpińska). W konkursie Kids, w którym jurorami były dzieci, nagrodzono m.in. filmy „Magic Hock” (reż. Alexaey Alexeev) i „The Catch” (reż. Holly Brace-Lavoie). Widzowie również wybrali swój ulubiony film. Nagroda Dzikiego Żubra przypadła w udziale filmowi „Ja i mój tata” (reż. Alek Pietrzak). Pełna lista laureatów i wyróżnionych filmów jest dostępna na www.zubroffka.pl.  

Organizatorem Żubroffki jest Białostocki Ośrodek Kultury – DKF GAG. Festiwal jest realizowany z budżetu Miasta. Organizację dofinansowano ze środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Agnieszka Błachowska

Do góry