• Ilustracja do artykułu 1920x450.jpg

Żubroffka 2018

Dodana: 07.12.2017 12:54

Kategorie: Aktualności Kultura

W Białymstoku właśnie trwa 12. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmów Krótkometrażowych. Do 10 grudnia można wziąć udział w pokazach filmowych, spotkaniach z autorami, warsztatach i koncertach towarzyszących Żubroffce.

Dziś (7 grudnia) w kinie Forum odbywają się pokazy konkursowe: Okno na świat, Kids 15+ i Cały ten świat. W Camera Cafe można obejrzeć filmy zgłoszone do konkursów Studenci oraz Niezależni. Natomiast na Wydziale Pedagogiki i Psychologii UwB zostanie zorganizowany pokaz specjalny „Zaufaj mi – Fake News. Podrabianie rzeczywistości”.

Wśród licznych jutrzejszych wydarzeń (8 grudnia) warto zwrócić uwagę m.in. na Ukraińskie śniadanie filmowe oraz koncert Gaika live (UK) Mifi (PL) w klubie Fama. W sobotę (9 grudnia) zostaną zorganizowane kolejne pokazy konkursowe, np. w BOK – Centrum im. Ludwika Zamenhofa zostaną wyświetlone filmy z kategorii Kids 5+, a w Camera Cafe – z kategorii Amatorzy.

Niedzielny poranek (10 grudnia) warto przeznaczyć na Rumuńskie śniadanie filmowe w Zmianie Klimatu. Następnie można posłuchać wykładu o video komunikacji w klubie Fama, albo obejrzeć pokaz animacji w Camera Cafe. W tym miejscu odbędzie się też pokaz specjalny prezentujący współczesne kino chińskie „Nowy Pekin”. Pełny program festiwalu jest dostępny na www.zubroffka.pl.  

– Tegoroczna Żubroffka oferuje bardzo bogaty program wydarzeń. To nie tylko pokazy filmowe, ale też dyskusje, warsztaty, wykłady. Zapraszam do udziału wszystkich zainteresowanych kinematografią – powiedział zastępca prezydenta Rafał Rudnicki.

Międzynarodowy Festiwal Filmów Krótkometrażowych Żubroffka to święto kina, które co roku skupia tłumy fanów krótkich filmów. W tym roku do ośmiu konkursów festiwalowych selekcjonerzy wybrali 126 najciekawszych filmów (spośród prawie dwóch tysięcy). Ponadto w programie imprezy znajdują się specjalne projekcje produkcji krótkometrażowych z całego świata, m.in. Ukrainy i Argentyny. W ciągu pięciu dni, podczas bezpłatnych pokazów, widzowie obejrzą łącznie prawie 300 krótkich filmów.

Agnieszka Błachowska

fot. Białostocki Ośrodek Kultury

Do góry