• Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

Departament Komunikacji Społecznej

ul. Słonimska 1

15-950 Białystok

tel.: 85 879 79 79

opinia@um.bialystok.pl

Formularz kontaktowy

ZOO-baczyć Akcent ZOO

Jedno z ulubionych miejsc spacerowiczów – Akcent ZOO – stało się bardziej dostępne dla osób niewidomych i słabowidzących. Zakończył się montaż specjalnego wyposażenia, które ułatwi zwiedzanie białostockiego ogrodu zoologicznego. Jest to realizacja jednego z pomysłów zgłoszonych do Budżetu Obywatelskiego 2016

Przy głównych bramach wejściowych do białostockiego ogrodu zoologicznego pojawiły się dwa udźwiękowione terminale informacyjne (dotykowe). Mają formę dużego planu sytuacyjnego. Jest to plan dotykowy, pozwalający poznać topografię Akcentu ZOO, opisany alfabetem Braill’a. Terminale zostały wykonane w kontrastowych kolorach i dodatkowo wzbogacone informacją dźwiękową. Dzięki temu będą z nich mogły korzystać także osoby nieznające alfabetu Braill’a oraz słabowidzące dzieci. To dobre rozwiązanie także dla osób starszych.

Na bramach zostały też zamontowane dwie tablice informacyjne z tekstem napisanym alfabetem Braill’a. Zawierają informacje o nazwie, adresie i godzinach otwarcia obiektu. Ponadto przy każdym wybiegu jest umieszczona tabliczka dotykowa z opisem i wypukłymi rycinami zwierząt. W sumie zamontowano 22 takie tabliczki.

Wszystkie te elementy wyposażenia zostały wykonane z odpowiedniego tworzywa, odpornego na warunki atmosferyczne. Będą więc dostępne dla zwiedzających przez cały rok, w godzinach otwarcia ZOO.

Nowe rozwiązania w Akcencie ZOO spowodują, że to miejsce stanie się bardziej przyjazne i dostępne dla osób niepełnosprawnych. Być może dzięki temu częściej będą z niego korzystać i przychodzić tam na rodzinne wycieczki, poznawać przyrodę – mówi prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.

Jest to zadanie realizowane przez Miasto w ramach Budżetu Obywatelskiego 2016. Na projekt „ZOO-baczyć – akcent zoologiczny dostępny dla niewidomych i słabowidzących” głosowało blisko 2 tys. osób.

Anna Kowalska

Do góry