• Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

Departament Komunikacji Społecznej

ul. Słonimska 1

15-950 Białystok

tel.: 85 879 79 79

opinia@um.bialystok.pl

Formularz kontaktowy

XV Marsz Żywej Pamięci Polskiego Sybiru przeszedł ulicami Białegostoku

Dodana: 14.09.2015 14:26

Po raz piętnasty białostoczanie oraz liczni goście z kraju i zagranicy wzięli udział w Marszu (11.09.) poświęconym pamięci wszystkich ofiar stalinowskich deportacji i komunistycznych represji

W tym roku mottem marszu było hasło „Koniec Wojny 1945-1989 Nowe zniewolenie”. Piątkowe uroczystości związane z XV Marszem rozpoczęły się Liturgią Świętą w Cerkwi p. w. św. Mikołaja, celebrowaną przez arcybiskupa Jakuba, Ordynariusza Diecezji Białostocko-Gdańskiej. Po niej, podobnie jak w latach ubiegłych, uczestnicy Marszu zebrali się przy Pomniku Katyńskim. Znaleźli się wśród nich m.in. reprezentanci władz samorządowych i centralnych oraz licznie zgromadzeni przedstawiciele organizacji sybirackich i kombatanckich.

Trasa Marszu przebiegała ulicami: Świętojańską, J. K. Branickiego i Piastowską, by zakończyć się jak co roku przy kościele p. w. Ducha Świętego. Mszę Świętą celebrował Metropolita Białostocki, arcybiskup Edward Ozorowski. O godz. 12.30 przy Pomniku Grobie Nieznanego Sybiraka złożono kwiaty i zapalono znicze. Żołnierze 18. Białostockiego Pułku Rozpoznawczego apel zakończyli salwą honorową.

Tegorocznym obchodom Marszu Żywej Pamięci Polskiego Sybiru towarzyszył również koncert z udziałem gwiazd. W czwartek, 10 września 2015 r., na Stadionie Miejskim w Białymstoku przy ul. Słonecznej 1 swoje największe przeboje zagrały dwa polskie zespoły rockowe: Lao Che oraz Kult.

17 września 1939 roku Armia Czerwona jako koalicjant wojsk hitlerowskich wkroczyła na ziemie polskie. Już kilka miesięcy później na terenach zajętych przez Związek Sowiecki rozpoczęły się masowe deportacje polskich obywateli. Podczas czterech wielkich akcji deportacyjnych, trwających od lutego 1940 roku do czerwca 1941 r., wywieziono setki tysięcy Polaków. Ofiarami kolejnych wywózek padali wszyscy, w których stalinowski reżim dopatrywał się zagrożenia dla swych planów – inteligencja, urzędnicy, służby mundurowe, nauczyciele. Wywożono całymi rodzinami, na Wschód trafiali zarówno starcy, jak i niemowlęta.

Od roku 2001 w Białymstoku organizowany jest przez władze samorządowe i Związek Sybiraków Marsz Żywej Pamięci Polskiego Sybiru. To największe przedsięwzięcie, mające na celu upamiętnienie wszystkich ofiar stalinowskich represji. Każdorazowo bierze w nim udział co najmniej kilka tysięcy osób z całej Polski i spoza jej granic.

Do góry