• Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

Departament Komunikacji Społecznej

ul. Słonimska 1

15-950 Białystok

tel.: 85 879 79 79

opinia@um.bialystok.pl

Formularz kontaktowy

Współpraca z Zakładem Karnym

Osadzeni w Zakładzie Karnym w Białymstoku pomogą wyremontować mieszkania, w których zamieszkają osoby niepełnosprawne. Dziś została podpisana umowa pomiędzy Miastem a Zakładem Karnym o nieodpłatnym zatrudnieniu więźniów

Osoby skazane będą pracować przy remoncie trzech lokali przeznaczonych na mieszkania wspomagane dla niepełnosprawnych intelektualnie. Są to miejsca, w których niepełnosprawni mogą mieszkać, prowadzić normalne, samodzielne życie, pod czujnym okiem opiekuna.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami więźniowie samodzielnie zgłaszają się do pracy. Taka możliwość pozwala im wykorzystać swoje umiejętności, nauczyć się czegoś nowego, a przede wszystkim – pożytecznie spędzić czas. Istotne jest także to, że wzorowe zachowanie przy pracy, solidność są brane pod uwagę podczas rozpatrywania wniosku o wcześniejsze zwolnienie.

Współpraca z Zakładem Karnym przynosi także korzyści Miastu. Udział w pracach remontowych osób skazanych powoduje obniżenie kosztów remontu, bo praca świadczona jest nieodpłatnie.

Mamy nadzieję, że dzięki wsparciu Zakładu Karnego mieszkania wspomagane będą gotowe do zamieszkania w drugiej połowie tego roku – powiedział zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki.

Zawarta umowa jest kontynuacją współpracy podjętej w 2015 roku, dzięki której zostały już wyremontowane trzy lokale. Dwa z nich to mieszkania interwencyjno-terapeutyczne dla rodzin z dziećmi doświadczającymi przemocy w rodzinie, jedno – adaptacyjne dla osób z zaburzeniami psychicznymi.

Więźniowie z białostockiego Zakładu Karnego od lat uczestniczą w różnych akcjach pomocowych i nieodpłatnych pracach na rzecz Miasta, m.in. w schronisku dla zwierząt, przy porządkowaniu Cmentarza Wojskowego lub w placówkach miejskich. Dzięki temu proces ich resocjalizacji przynosi lepsze efekty.

Anna Kowalska

Do góry