• Ilustracja do artykułu 1920x450.jpg

Wspólnie świętujmy wyzwolenie Białegostoku

Dodana: 17.02.2017 12:36

Kategorie: Aktualności Uroczystość

W niedzielę, 19 lutego, przypada 98. rocznica wyzwolenia Białegostoku z rąk zaborców. Zapraszamy do wspólnego złożenia hołdu bohaterom naszej niepodległości

Rocznicę wyzwolenia Białegostoku z rąk zaborców Białystok uczci m.in. w trakcie uroczystości pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego. Główne uroczystości rozpoczną się 19 lutego o godz. 12.00 na Rynku Kościuszki. W obchodach udział wezmą m.in. kombatanci, służby mundurowe i władze miasta. Złożą pod pomnikiem kwiaty, zapalą znicze. Prezydent Białegostoku zaprasza białostoczan, aby wzięli udział w tej uroczystości.

Przed głównymi uroczystościami, o godz. 7.30 odbędzie się nabożeństwo w intencji miasta w cerkwi pw. św. Mikołaja przy ul. Lipowej. Z kolei o godz. 11.00 zostanie odprawiona msza w Bazylice Archikatedralnej pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

Tego samego dnia (19 lutego, o godz. 17.00) w kinie Forum odbędzie się także Test Wiedzy o Historii Białegostoku. Na uczestników będzie czekało trzydzieści pytań dotyczących dziejów naszego miasta, twórcy esperanto Ludwika Zamenhofa i marszałka Józefa Piłsudskiego.

Za symboliczną datę odzyskania przez Polskę niepodległości po zaborach przyjęło się uważać 11 listopada 1918 r. Tego dnia zakończyła się I Wojna Światowa, a w Warszawie Józef Piłsudski przejął władzę nad polskim wojskiem. Białystok na przyłączenie do odrodzonej ojczyzny musiał poczekać do lutego następnego roku. W tym przejściowym okresie w naszym mieście dochodziło do grabieży, jako że Białystok znajdował się na trasie wojsk niemieckich, wycofujących się z Ukrainy. Dopiero 17 lutego 1919 roku do miasta przyjechał płk Stanisław Dziewulski, pierwszy polski komendant miasta. Dwa dni później do Białegostoku wkroczyły oddziały polskie, a Niemcy opuścili miasto.

Kamila Busłowska

Zaproszenie na uroczystość w 98. rocznicę wyzwolenia miasta z rąk zaborców

Do góry