• Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

Departament Komunikacji Społecznej

ul. Słonimska 1

15-950 Białystok

tel.: 85 879 79 79

opinia@um.bialystok.pl

Formularz kontaktowy

Wsparcie start-upów

Dodana: 14.07.2017 10:52

Kategorie: Aktualności Biznes

Opinia prezydenta Tadeusza Truskolaskiego w sprawie inicjatywy Komisji Europejskiej dotyczącej przedsiębiorstw typu start-up i scale-up została przyjęta przez Komitet Regionów.

Członkowie zgromadzeni na sesji plenarnej Europejskiego Komitetu Regionów przyjęli jednogłośnie opinię Tadeusza Truskolaskiego, prezydenta Białegostoku oraz koordynatora Grupy EA w Komisji ECON. Dotyczy ona start-upów (innowacyjnych przedsiębiorstw, rozwijających pomysł i dążących do komercjalizacji) i scale-upów (firm, które funkcjonują już na rynku 2-3 lata).

– Wspieranie przedsiębiorstw typu start-up i scale-up w Europie z perspektywy lokalnej i regionalnej jest ważnym czynnikiem w kierunku zwiększania liczby miejsc pracy w naszych regionach. Tak więc partnerska współpraca europejskich, krajowych, regionalnych i lokalnych organów publicznych ma ogromne znaczenie dla tworzenia warunków sprzyjających rozszerzaniu skali działalności start-upów – zaznaczył Tadeusz Truskolaski.

Na początku łańcucha działań prorozwojowych są firmy – start-upy. Jednak często sam pomysł to za mało, firma potrzebuje pieniędzy, żeby utrzymać się na rynku. Luka finansowa i różnice prawne w krajach członkowskich stanowią poważną barierę w rozwoju takich przedsięwzięć.

Komitet Regionów widzi potrzebę podjęcia prac na rzecz stworzenia podstaw wizy start-upowej oraz katalogu warunków umożliwiających bezpieczne i korzystne przyjęcie wykwalifikowanego kapitału z państw trzecich. Unijni samorządowcy pozytywnie ocenili pomysł utworzenia europejskiego funduszu venture capital, który ma szansę zmniejszyć fragmentację rynku funduszy typu VC.

W mojej opinii proponuję w związku z tym Komisji Europejskiej rozważenie utworzenia odrębnego instrumentu dedykowanego sieciowaniu projektów wspierających rozwój przedsiębiorczości w regionach słabiej rozwiniętych – dodał Tadeusz Truskolaski. I podkreślił również znaczenie budowania silnych, opartych na współpracy powiązań regionalnych oddziałów sieci EEN z lokalnymi inkubatorami przedsiębiorczości, akceleratorami i parkami naukowo-technologicznymi.

Władze wszystkich szczebli powinny być zachęcane do inicjowania lub aktywnego angażowania się w kampanie społeczne uświadamiające znaczenie porażki w drodze do sukcesu biznesowego, promujące kulturę ratowania przedsiębiorstw zamiast ich likwidowania oraz promujące narzędzia wczesnego ostrzegania.

Komitet Regionów został powołany Traktatem Unii Europejskiej jako organ konsultacyjny w celu zaangażowania władz lokalnych i regionalnych w proces tworzenia prawa wspólnotowego. Do Grupy EA należą członkowie Komitetu Regionów z Polski, Estonii, Słowacji, Litwy, UK, Belgii, Irlandii, Rumunii.

Kamila Busłowska

Do góry