• Ilustracja do artykułu 1920x450.jpg

Wizyta ambasadora Austrii

Dodana: 17.02.2017 11:25

Kategorie: Aktualności Kultura

W Białymstoku gościł ambasador Republiki Austrii w Polsce Thomas M. Buchsbaum. Spotkał się m.in. z przedstawicielami władz województwa i miasta, w tym z zastępcą prezydenta Białegostoku Rafałem Rudnickim

W trakcie spotkania najwięcej czasu poświęcono zagadnieniom dotyczącym kwestii gospodarczych i kulturalnych. Wymiana handlowa między firmami z województwa podlaskiego a Austrią wyniosła w ubiegłym roku ok. 200 mln zł.

Thomas M. Buchsbaum interesował się także możliwościami współpracy między placówkami kultury działającymi w Białymstoku i w Austrii, w tym kwestią wspólnego uczczenia przez nie Ludwika Zamenhofa. Przypomnijmy, że w tym roku przypada setna rocznica śmierci twórcy języka esperanto, a UNESCO ogłosiło rok 2017 na całym świecie Rokiem Zamenhofa.

Taką współpracę – zdaniem uczestników rozmów – mogłyby nawiązać działające w Wiedniu Muzeum Esperanto i Białostocki Ośrodek Kultury, w ramach którego działa Centrum Ludwika Zamenhofa. Niewykluczone, że jeszcze w tym roku, przy okazji imprez upamiętniających Ludwika Zamenhofa, do Białegostoku przyjadą przedstawiciele wiedeńskiego muzeum.

Do góry