• Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

Departament Komunikacji Społecznej

ul. Słonimska 1

15-950 Białystok

tel.: 85 879 79 79

opinia@um.bialystok.pl

Formularz kontaktowy

Warsztaty edukacyjne z Pełnomocnikiem ds. Osób Niepełnosprawnych

Dodana: 12.11.2015 14:44

O tolerancji i bezpieczeństwie w ruchu drogowym młodzi białostoczanie rozmawiali z Pełnomocnikiem Prezydenta Białegostoku ds. Osób Niepełnosprawnych oraz z policjantami (12.11.)

Pełnomocnik Prezydenta Białegostoku ds. Osób Niepełnosprawnych Adam Kujawa we współpracy z Wydziałem Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej i Miejskiej Policji w Białymstoku przeprowadził pilotażowe warsztaty edukacyjne z uczniami szkoły podstawowej i gimnazjum. Zajęcia odbyły się w czwartek, 12 listopada 2015 r., w Zespole Szkół Społecznego Towarzystwa Oświatowego w Białymstoku.

Dzięki atrakcyjnej formie warsztatów młodzież zdobyła nie tylko wiedzę na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym, ale też różnych rodzajów niepełnosprawności, sposobów poruszania się, odbierania rzeczywistości i kontaktu. Pełnomocnik Prezydenta na podstawie własnego doświadczenia, opowiedział dzieciom o skutkach niepełnosprawności oraz o braku różnic mentalnych pomiędzy osobami sprawnymi i osobami z niepełnosprawnością. Wykorzystując środki audiowizualne przedstawił inne spojrzenie na niepełnosprawność, jako na pewną nabytą cechę, która nie zmienia wnętrza człowieka, ale przeorganizowuje jedynie jego sposób zewnętrznej komunikacji i poruszania się. Zajęcia pozwoliły oswoić dzieci z niepełnosprawnością, pokazały również, jak ważna jest integracja.

Aspirant Sztabowy Anetta Grochowska-Kasperowicz wraz z sierż. Michałem Leonowiczem z Wydziału Ruchu Drogowego poinformowała o aktualnych przepisach ruchu drogowego i zasadach poruszania się na przejściu dla pieszych. Dzieci poznały przepisy dotyczące jazdy na rowerze oraz zasady właściwego zachowania się na skrzyżowaniu. Dowiedziały się o tym, jak ważne jest zapinanie pasów bezpieczeństwa. Policjanci opowiedzieli również o konieczności posiadania tzw. odblasków, aby być widocznym na drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym. Podczas zajęć poruszono także tematykę jazdy pod wpływem alkoholu przy wykorzystaniu alkogoogli.

Do góry