• Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

Departament Komunikacji Społecznej

ul. Słonimska 1

15-950 Białystok

tel.: 85 879 79 79

opinia@um.bialystok.pl

Formularz kontaktowy

W rocznicę wyzwolenia Białegostoku

Dodana: 20.02.2017 10:13

Dziewiętnastego lutego minęło 98 lat od chwili, gdy żołnierze polscy oswobodzili nasze miasto z rąk zaborców. Jak co roku, białostoczanie uczcili ten dzień, wzięli udział w uroczystościach oraz Teście Wiedzy o Historii Białegostoku

Rocznicę wyzwolenia miasta po ponad stu latach niewoli uczczono m.in. w trakcie uroczystości pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego. W obchodach na Rynku Kościuszki udział wzięli m.in. kombatanci, służby mundurowe i władze Białegostoku, które reprezentował zastępca prezydenta miasta Rafał Rudnicki. Pod pomnikiem marszałka złożono kwiaty, zapalono znicze. Wcześniej wieńce złożono na Cmentarzu Wojskowym w Zwierzyńcu. Białostoczanie oddali hołd wszystkim tym, którzy poświęcili życie naszej ojczyźnie i sprawie jej niepodległości.

W niedzielę, w kinie Forum, odbył się również Test Wiedzy o Historii Białegostoku. Na ponad stu uczestników czekało 30 pytań dotyczących dziejów naszego miasta (XIX i XX wiek), twórcy esperanto Ludwika Zamenhofa i marszałka Józefa Piłsudskiego. Największą wiedzą o historii naszego miasta wykazała się Agnieszka Zoch, która odpowiedziała poprawnie na 25 pytań. W nagrodę otrzymała 3 tys. zł. Drugie miejsce zajął Aleksander Sołowianowicz, a trzecie – Przemysław Bobrowski. Organizatorem testu było Muzeum Wojska we współpracy z Białostockim Ośrodkiem Kultury i Instytutem Historii Uniwersytetu w Białymstoku. Czas uczestnikom umilali słuchacze Studium Wokalno-Aktorskiego „Szkoła Talentów”.

– Test Wiedzy o Historii Białegostoku został zorganizowany po raz drugi. To pomysł na propagowanie naszego miasta i jego historii, zachęcenie do lepszego poznania miejsca, w którym żyjemy – powiedział zastępca prezydenta Rafał Rudnicki.

Za symboliczną datę odzyskania przez Polskę niepodległości po zaborach przyjęło się uważać 11 listopada 1918 r. Tego dnia zakończyła się I Wojna Światowa, a w Warszawie Józef Piłsudski przejął władzę nad polskim wojskiem. Białystok na przyłączenie do odrodzonej ojczyzny musiał poczekać do lutego następnego roku. W tym przejściowym okresie w naszym mieście dochodziło do grabieży, jako że Białystok znajdował się na trasie wojsk niemieckich, wycofujących się z Ukrainy. Dopiero 17 lutego 1919 roku do miasta przyjechał płk Stanisław Dziewulski, pierwszy polski komendant miasta. Dwa dni później do Białegostoku wkroczyły oddziały polskie, a Niemcy opuścili miasto.

Kamila Busłowska

Do góry