• Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

Departament Komunikacji Społecznej

ul. Słonimska 1

15-950 Białystok

tel.: 85 879 79 79

opinia@um.bialystok.pl

Formularz kontaktowy

Usuwanie zbiorników bezodpływowych

Dodana: 13.04.2017 11:59

Miasto Białystok zachęca mieszkańców do usuwania zbiorników szczelnych i do przyłączania się do sieci kanalizacji sanitarnej. Na ten cel można uzyskać dofinansowanie. Chętni mogą zgłaszać się do Urzędu Miejskiego w Białymstoku.

Od kilku lat Miasto prowadzi akcję likwidacji zbiorników bezodpływowych (tzw. szamb). Usuwanie tego typu zbiorników wpływa korzystnie na środowisko. Mieszkańcy, którzy posiadają takie zbiorniki i chcą je usunąć oraz przyłączyć swoje posesje do sieci kanalizacji sanitarnej mogą zgłaszać się do Departamentu Gospodarki Komunalnej (ul. I Armii Wojska Polskiego 2/2, tel. 85 869 6400, 6525). Uzyskają tam szczegółowe informacje na temat możliwości otrzymania dotacji na ten cel. Wysokość wsparcia finansowego wynosi 50% kosztów realizacji inwestycji, jednak nie więcej niż 4 tys. zł.

Gromadzenie ścieków w bezodpływowych zbiornikach jest najdroższym sposobem pozbywania się nieczystości. Jednocześnie często mamy do czynienia z nieszczelnymi zbiornikami. W ściekach, które znajdowały się w szambie przez pewien czas, zachodzą reakcje chemiczne i powstają substancje niebezpieczne dla środowiska i zdrowia człowieka. Takie ścieki mogą skazić wody gruntowe. Przyłączenie do sieci kanalizacyjnej wpłynie na obniżenie kosztów pozbywania się nieczystości. Jest też bardziej przyjazne środowisku naturalnemu.

Warto też pamiętać, że istnieje ustawowy obowiązek przyłączenia nieruchomości do sieci kanalizacyjnej. Dlatego też na osiedlach, gdzie wybudowano nową sieć kanalizacji sanitarnej Straż Miejska w Białymstoku przeprowadza kontrole. Strażnicy sprawdzają czy mieszkańcy przestrzegają ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.

– Mając na uwadze korzyści dla środowiska wynikające z uregulowanej gospodarki wodno-ściekowej podjęte przez nasze miasto działania wpisują się w charakter działań prośrodowiskowych. Jednocześnie mają one pozytywny wpływ na świadomość ekologiczną mieszkańców – mówi zastępca prezydenta Rafał Rudnicki.

Miasto Białystok akcję usuwania zbiorników szczelnych prowadzi od 2012 roku. W tym czasie zlikwidowano ich 375. Mieszkańcom przyznano dotacje na ponad 902 tysiące złotych. W tym roku dofinansowania otrzymają kolejni białostoczanie. Podpisano już 19 umów na udzielenie wsparcia finansowego. Można składać kolejne wnioski. W 2017 roku Miasto planuje usunąć ponad 50 takich zbiorników.

Kamila Busłowska

Do góry