• Ilustracja do artykułu 1920x450.jpg

Szkolnictwo zawodowe w Białymstoku

Dodana: 07.05.2018 14:52

Kategorie: Aktualności Edukacja

Miasto Białystok wspiera szkolnictwo zawodowe – buduje centra kształcenia praktycznego i wprowadza nowe kierunki edukacji. W tegorocznej rekrutacji, w białostockich szkołach ponadgimnazjalnych, przygotowano łącznie ok. 4,4 tys. miejsc dla młodzieży. Prawie 2,2 tys. w technikach i szkołach branżowych.

W poniedziałek (7 maja) rozpoczęła się rekrutacja do szkół ponadgimnazjalnych (liceów, techników) i branżowych I stopnia. Potrwa do 22 czerwca. W klasach pierwszych przygotowano ok. 4,4 tys. miejsc – w tym ponad 1,7 tys. w technikach (60 oddziałów), ponad 2,2 tys. w liceach (80 oddziałów) i 435 w szkołach branżowych (16 oddziałów). W przyszłym roku szkolnym w technikach powstaną nowe kierunki: technik automatyk i technik transportu kolejowego. Natomiast w szkołach branżowych: operator maszyn i urządzeń do przetwórstwa tworzyw oraz monter stolarki budowlanej.

W Białymstoku, podobnie jak w całym kraju, kładziemy nacisk na rozwój kształcenia zawodowego. Tego wymaga współczesny rynek pracy. Brakuje fachowców, a dobry zawód to gwarancja dobrego miejsca pracy w przyszłości – powiedział zastępca prezydenta Rafał Rudnicki.

W tym roku w 10 białostockich technikach uczy się ok. 5,4 tys. osób, a w 7 branżowych szkołach I stopnia – prawie 650 uczniów. Obecnie w tych placówkach uczniowie są kształceni w ponad 50 zawodach. Dyrektorzy ściśle współpracują z pracodawcami, którzy wspomagają kształcenie zawodowe, m.in. organizując praktyki i kursy specjalistyczne, wspierając finansowo najzdolniejszych, patronując klasom technicznym, doposażając pracownie, organizując konkursy zawodowe itp. Uczniowie z Białegostoku odnoszą sukcesy w ogólnopolskich konkursach (np. Kamil Sadowski z klasy dekarskiej został zwycięzcą 47. edycji Turnieju Budowlanego „Złota Kielnia” 2018).

W Białymstoku powstają Centra Kształcenia Praktycznego: w Zespole Szkół Gastronomicznych i Zespole Szkół Budowlano-Geodezyjnych. W planach jest utworzenie takich placówek jeszcze przy Zespole Szkól Rolniczych, Zespole Szkół Elektrycznych i Zespole Szkół Technicznych.

Więcej informacji o rekrutacji do szkół ponadgimnazjalnych znajduje się w zakładce „Edukacja” – „Rekrutacja”.

Kamila Bogacewicz

Do góry