• Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

Departament Komunikacji Społecznej

ul. Słonimska 1

15-950 Białystok

tel.: 85 879 79 79

opinia@um.bialystok.pl

Formularz kontaktowy

Święto ulicy Kilińskiego

Dodana: 22.05.2017 12:08

Kategorie: Aktualności Kultura

Jedna z najpiękniejszych w Białymstoku – ulica Jana Kilińskiego obchodzi swoje doroczne święto. W najbliższą niedzielę (28 maja) na białostoczan będzie czekało tam mnóstwo atrakcji. Organizatorem Święta Ulicy Jana Kilińskiego jest Urząd Miejski w Białymstoku.

Ulica J. Kilińskiego jest chyba jedynym miejscem w śródmieściu, które ma klimat prawdziwej starówki. Zamyka ją Pałacyk Gościnny Branickich, a w stylowych kamienicach stojących wzdłuż ulicy mieszczą się instytucje kultury i niewielkie restauracje z ogródkami.

Ulica Kilińskiego już po raz siódmy obchodzi swoje święto – mówi zastępca prezydenta Przemysław Tuchliński. – Zapraszamy wszystkich białostoczan, spotkajmy się w niedzielę w tym pięknym miejscu. To świetna okazja do wspomnień i dobrej zabawy.

Imprez na pewno nie zabraknie. Od godziny 11.00 będą trwały występy zespołów. Wystąpi Kabaret Seniorów Szpilka oraz kabaret Lumbago, WOAK zaprezentuje koncert duetów instrumentalnych „Swing”, będzie można posłuchać koncertu „Szalone lata dwudzieste, trzydzieste” w wykonaniu gimnazjalistów z Grodna. Na scenie pojawią się także zespoły taneczne, m.in. Ognisko Baletowe z Domu Kultury „Śródmieście”.

Imprezie towarzyszyć będą wystawy, działania plastyczne, zabawy dla dzieci. Miłośnicy historii będą mogli wziąć udział w specjalnych grach. Odbędzie się też konkurs na najciekawszy strój z okresu międzywojennego. Specjalne programy przygotowały instytucje kultury: Muzeum Wojska, WOAK, Dom Kultury „Śródmieście” oraz Muzeum Historii Medycyny i Farmacji Uniwersytetu Medycznego. Galeria Sleńdzińskich o godz. 15.30 zaprosi na spacer po ulicy z historykiem.

W czasach hetmana Branickiego dzisiejsza ulica J. Kilińskiego była polną ścieżką biegnącą wzdłuż pałacowych stawów. W latach 1766-77 wzniesiono Pałacyk Gościnny, w którym Izabela Branicka przyjmowała niektórych gości. Od strony kościoła istniała też wozownia, którą na początku XIX wieku przekształcono w kamienicę nazywaną przez białostoczan lożą masońską. Kolejne budynki zaczęły powstawać dopiero od połowy XIX wieku, kiedy już zlikwidowano stawy. Ulicę zaczęto wówczas nazywać Niemiecką. Wtedy zaczęły pojawiać się w tym miejscu restauracje, zakłady fotograficzne i hotele, wśród nich słynny Ritz. I choć dziś niewiele z tego zostało, niepowtarzalny urok ulicy wciąż istnieje.

Anna Kowalska

Plakat Święto ulicy Kilińskiego

Plakat - Święto ulicy Kilińskiego

rozmiar: 2 MB JPG pobierz

Ulotka - Święto ulicy Kilińskiego

rozmiar: 1.15 MB PDF pobierz
Do góry